Domuz gribi seferberliği

Türkiye'de Domuz Gribi vaka sayısı 1095'e çıktı. Virüs özellikle okullarda hızla yayılıyor

27 Ekim 2009, Salı 05:00
A A

EĞİTİME GRİP MOLASI

Sağlık Bakanlığı dün ilk kez tespit edildiği 15 Mayıs 2009’dan bu yana Türkiye’deki Domuz Gribi vaka sayısının 1095’e çıktığını açıkladı. Hastanede tedavisi süren 5 hastadan 1 kişinin durumu ağır. Domuz Gribi virüsünün özellikle okullarda yayılması üzerine Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu dün valiliklere gönderdiği genelgeyle 30 Ekim’de ülke genelindeki ilk ve orta dereceli okullar ile dersanelerin tatil edildiğini duyurdu.

TRT 3’DE CANLI EĞİTİM

29 Ekim’de Cumhuriyet Bayramı ile başlayan 4 günlük tatilde tüm okullar virüse karşı dezenfekte edilecek. Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve TRT eğitime ara verildiği zamanlarda TRT 3’den eğitim yayını yapılmasını kararlaştırdı. Ankara’da okulların bir hafta tatil edilmesi nedeniyle bugünden itibaren TRT 3’de 07.00 ile 14.00 saatleri arasında eğitim yayını başlayacak.

‘AŞILAMA BAŞLIYOR’

Domuz Gribi salgını nedeniyle ülke genelinde tüm okulların kapanması halinde 155 öğretmenin katılımıyla eğitim TRT 3’den canlı yayın yoluyla sürecek. Sağlık Bakanlığı’nın sipariş ettiği 500 bin doz aşı geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye gelmişti. Sağlık Bakanı Recep Akdağ dün ülke genelindeki okullarda aşılamanın kasım ayının son haftasında başlayacağını açıkladı. Domuz Gribi’ne karşı aşılama ocak ayına kadar devam edecek.

YÖK DE AŞI İSTİYOR

Yükseköğrenim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan da 3 milyon öğrencinin eğitim gördüğü üniversitelerde de aşı yapılacağını belirtti. Prof. Dr. Özcan, “Sağlık Bakanlığı’na bir yazı yazacağız, ‘Eğer bir şey olursa öğrencileri aşılamaya hazır olun’ diye. Üniversite öğrencileri kendilerini küçük öğrencilerden daha iyi koruyor. Üniversitelerde tatil yok” dedi.

‘HER ŞEYİ KAPATABİLİRİZ’

Eğitime 1 hafta ara verilen Ankara’da Vali Kemal Önal, vakalarla ilgili kesin rakam vermekten kaçındı. Vali Önal virüs görülen okullarla ilgili soruyu, “Vaka sayısı 300’den az, okul sayısı ise 75’den az” demekle yetindi. Vali Önal, “Virüsün yayılma hızını azaltmak için eğitime ara verdik. İl İdaresi Kanunu’nun verdiği yetkiyle herşeyi kapatmaya yetkimiz var. Umarım bunu kullanmak zorunda kalmayız” diye yanıtladı.

Su ve sabun yeterli

Yetkililer salgının üst seviyeye ulaşacağı önümüzdeki 5 ay içinde halktan el sıkışma ve öpüşmeden kaçınmasını istedi. Ankara Numune Eğitim ev Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Esra Gül Akıncı,virüse kraşı el temizliğinin önemine dikkat çekerek, “Okullarda ellerin değdiği sıralar, kapı kolları, dolap, masa gibi yüzeyler su ve sabunla silinmeli” dedi.

YURTTA SON DURUM

* Mardin’de de 2 öğrencide Domuz Gribi virüsü tespit edildi. Bunun üzerine tüm okullar hafta sonuna kadar tatil edildi.

* Ağrı’da 1’i öğretmen 5 kişi Domuz Gribi şüphesiyle tedaviye alındı. Mersin’de 22 yaşındaki bir üniversite öğrencisi virüs şüphesiyle karantinaya alındı.

* Van’da geçen cuma Abdurrahman Gazi İMKB Lisesi’nde 4 öğrenciden Domuz Gribi şüphesiyle alınan numuneler Ankara’ya gönderilmişti. Sağlık ekipleri dün de 3 okuldaki 5 bin öğrenciye grip taraması yaptı.

* Sivas’ta geçen hafta Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde görevli 1 hemşirede Domuz Gribi çıkmıştı. Dün de aynı hastanedeki 2 hemşire ile 1 doktorda virüs tespit edildi.  Kocaeli’nde geçtiğimiz günlerde birkaç Domuz Gribi hastası olduğu açıklanmıştı. Kocaeli Devlet Hastanesi’nde salgın riskine karşı sağlık personeli maskeyle çalışırken, muayeneye gelen hastalara da maske dağıtıldı.

* Adana’da da şüphe üzerine sağlık kuruluşuna başvuran 1 öğrencide Domuz Gribi çıktı.

* Kayseri’de Erciyes Üniversitesi’nde okuyan bir öğrencide Domuz Gribi virüsüne rastlandı. Öğrenci ile temas eden 30 kişiden 2’si şüphe üzerine takibe alındı.

* Salgın Şanlıurfa’da paniğe neden oldu. Kendilerinde ve çocuklarında Domuz Gribi olabileceğinden şüphelenenler hastaneye koştu. Şanlıurfa Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Murat Saygı, normalde 500-600 civarında hastanın başvurduğu hastaneye son zamanlarda günde 2 bin çocuğun Domuz Gribi şüphesiyle geldiğini söyledi.

* Sakarya’da 2 kişide virüs çıktı.

* Marmaris’te de virüs nedeniyle okullarda eğitime ara verildi.

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;