Domuz gribi vaka sayısı artıyor

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de ilk pandemik H1N1 grip vakasının tespit edildiği 15 Mayıs 2009'dan bu yana toplam 1095 vaka tespit edildiğini açıkladı

26 Ekim 2009, Pazartesi 17:45
A A

Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi: "Bu vaka sayısı bugün itibariyle Türkiye’de var olan vaka sayısı değil, sürecin başlangıcından bu yana tespit edilen toplam vaka sayısıdır. Halen 5 vakanın tedavisi hastanede devam etmektedir. Bunlardan durumu ağır olan bir hastanın tedavisi ise yoğun bakımda sürdürülmektedir.

Vatandaşlarımızın korunma tedbirlerine özenle riayet etmesi, grip belirtileri olan çocukların okul ve dershaneye gönderilmemesi, hastalık belirtisi olanların evlerinde istirahat etmeleri gerekmektedir. Genel durumda kötüleşme, solunum güçlüğü, göğüs ağrısı, nefes darlığı, bilinç bulanıklığı, 5 günden fazla süren ateş, ciddi ve sürekli kusması olan vakaların beklemeden doktora müracaatları büyük önem taşımaktadır.

Okullarda kapı kolları, merdiven tırabzanları, masa gibi temas edilen yüzeylerin su ve günlük temizlikte kullanılan sabun veya bir deterjanla günde en az iki kez temizlenmesi ve sınıfların sık sık havalandırılması önemlidir. Okullarda ayrıca özel bir dezenfeksiyon işlemine gerek bulunmamaktadır."

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;