Domuz gribinden ölenlerin sayısı 23'e yükseldi

Domuz gribinden ölenlerin sayısı 23'e yükseldi

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, pandemik grip nedeniyle tedavileri süren 43 ve 53 yaşlarındaki iki kadının hayatını kaybettiği bildirildi.
Bu ölümlerle birlikte pandemik A (H1N1) virüsünden ölenlerin sayısı 23 oldu.

 KONFERANSTA GÜLDÜREN ÖNERİ

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde domuz gribi konferansı veren Prof.Dr. Yeşim Taşova’nın, hınca hınç dolu salonda, hastalıktan korunma önlemlerini anlatırken, “Kesinlikle kalabalık yerlerden kaçın, bulunmayın’ demesi, dinleyicileri güldürdü.

Üniversitenin Balcalı Hastanesi Hipokrat Salonu’ndaki konferansta, 500 kişilik salon doldu, birçk kişi de konferansı ayakta izlemek durumunda kaldı. Konferansta, Türkiye’de domuz gribine yakalanıp ölenlerin seyahat öyküsü olduğu, hastalığın hava sıcaklığının düştüğü aralık ve ocak aylarında yükseleceği belirtildi.

İlk konuşmacı Prof.Dr. Emine Kocabaş, soğuk algınlığı ile gribin karıştırıldığını belirterek, soğuk algınlığının gribe göre çok daha hafif olduğunu söyledi. Prof.Dr. Kocabaş, domuz gribi belirtilerini de anlatıp, “Domuz gribi 30- 40 yılda bir nükseder. Çok fazla kusma meydana gelir. Halsizlik, şiddetli ağrı, bebeklerde ağlama nöbetleri oluyor. Bu hastalıkta yoğun bakıma alınan kişilerden yüzde 7’si hayatını kaybediyor. O yüzden hastanelerin çok fazla donanımlı olması gerekiyor. İnsanlara her zaman 2 metreden daha fazla yanaşmayın” dedi.
Ardından söz alan ve domuz gribinden korunmanın yöntemlerini anlatan Prof.Dr. Yeşim Taşova da virüsün cansız objelerde 48- 72 saat arasında canlı kaldığını ve bu yüzden evlerin sık sık temizlenmesi gerektiğini kaydetti. Prof. Dr. Taşova’nın salondakilere kalabalıktan kaçmalarını söylemesi gülüşmelere neden oldu. Prof.Dr. Taşova, “Neden gülüyorsunuz?” diye sorunca, salondan “Bir daha gelmeyeceğiz zaten” yanıtı verildi.

AA - DHA