Domuz gribinden ölenlerin sayısı 33'e yükseldi

Türkiye'yi etkisi altına alan ve halk arasında 'domuz gribi' olarak bilinen H1N1 virüsü can almaya devam ediyor. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ''H1N1 virüsü (domuz gribi) nedeniyle bugün itibariyle 33 kişi hayatını kaybetti. Bunların yüzde 60'ının kronik hastalıkları var'' dedi

25 Mart 2015, Çarşamba 10:32
A A

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu "Bu hafta itibariyle grip nedeniyle hastaneye yatış vakalarında düşüş var. Hastalık pik dönemini tamamladı. Herhangi bir salgından bahsetmek söz konusu değil" dedi.

Müezzinoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları:

NÖBET ÜCRETLERİ NE OLACAK?

- En geç mayıs ayından itibaren nöbet ücretlerindeki yüzde 50'lik artışı tüm hekimlerimize, sağlık çalışanlarımıza yansıtabileceğiz.

- ALO Uyuşturucuyla Mücadele ve Destek Hattı telefon numarasını 191 olarak aldık. Nisan sonu itibariyle de geçiş dönemi çağrı merkezini kuruyoruz. İhale süreçleri 1 Temmuz'da tamamlanacak.

-Türkiye genelinde 415 sigara bırakma  polikliniği 7 yıldır hizmet veriyor. Şu anda 15 yaş üzeri sigara kullanımı yüzde  31’lerin üzerinden yüzde 27’lere indi. İki milyondan fazla vatandaşımız sigarayı bıraktı. Hedefimiz 2017’ye gelindiğinde bu oranı yüzde 25’lerin ve 2023’te de yüzde 20’lerin altına indirmektir.

-Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, hekimlerin 70 yaşına kadar çalışmasıyla ilgili "Dün Sağlık Komisyonu Başkanımızla görüştük. Bir yasa tasarısı var komisyonda görüşülen. O tasarının içine muhalefetle birlikte anlaşarak alabilirlerse o da komisyon aşamasını tamamlayıp bu dönemde onu da
yasalaştırmaya çalışacağız" dedi.

'SAĞLIKTA ŞİDDETTE EN CAYDIRICI OLAN TUTUKLAMA'

-Sağlık alanında şiddetin önlenmesiyle ilgili konuşan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu "Burada en caydırıcı olanın tutuklama olduğunu düşünüyorum.
O gün tutuklama, gözaltı anında yapılabildiğinde o işte caydırıcılıkta çok önemsediğimiz bir konu. İnşallah bu hafta sonu itibariyle bu her iki konu da
 meclis gündeminde tamamlanmış olacak" diye konuştu.

- Biz 3 ayda 100 bin aileyi planlamıştık. İki ayımız henüz dolmadı. Bu sabah itibarıyla 96 bin çat kapı ev ziyareti yapmış bir sağlık yönetici kadromuz var. Buralardaki memnuniyet oranı yüzde 98’lerde.
 
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;