Dost sevinsin, düşman korksun

30 Ağustos törenlerinde TSK gövde gösterisi yaptı. Genelkurmay Başkanı Başbuğ, 'Ordu ve millet burada birleşti' dedi

31 Ağustos 2009, Pazartesi 11:32
A A

 

Ankara’da gerçekleştirilen 30 Ağustos Zafer Bayramı törenleri Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gövde gösterisine sahne olurken, görkemli görüntüler yaşandı. İlk tören Anıtkabir’de gerçekleştirildi. Atatürk’ün mozolesine çelenk bırakan Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Anıtkabir Özel Defteri’ne “Türk ordusu her zaman nöbette ve görevinin başındadır. Rahat uyu, ruhun şad olsun” diye yazdı.

ERDOĞAN-BAYKAL GÖRÜŞMESİ

Ardından Genelkurmay Karargahı’na geçen Başbuğ ve kuvvet komutanları, tebrikleri kabul etti. Buradaki törene Kürt açılımı nedeniyle birbirlerine hakarete varan ithamlarda bulunan Başbakan Erdoğan ile CHP lideri Deniz Baykal’ın sohbeti damgasını vurdu. Erdoğan, Baykal ile ne konuştuklarının sorulması üzerine ‘Baykal’a yönelik Karşıyaka işçilerinin protestosunu’ ima ederek, “Karşıyaka için ‘geçmiş olsun’ dedim” yanıtını verdi. Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) düzenlenen geçit törenine MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin katılmaması dikkat çekti.

ŞEHİT YAKINLARI TRİBÜNDE

AKM’deki şeref tribününde ilk kez bazı şehit aileleri de yer aldı. Şehit yakınlarıyla şeref tribünündeki salonda buluşan Gül, “Sizler onurumuz, gurur kaynağımızsınız. En sevgili varlıklarınızı bu vatan için verdiniz” dedi. Şırnak Güçlükonak’ta mayın patlaması sonucu 10 Haziran 2007’de şehit olan Binbaşı Ramazan Armutçuoğlu’nun eşi Nilgün Armutçuoğlu da “Bizler burada eşlerimizi temsil ettik. Eşlerimizle beraber seyrettik” dedi. Genelkurmay Başkanı Başbuğ, AKM’deki geçit töreninin ardından ilk kez tribünlere giderek halkla buluştu. Vatandaşlar, Başbuğ’a dokunabilmek için izdiham yarattı. Başbuğ, bu yılki bayramın daha görkemli, daha coşkulu, daha heyecanlı kutlandığını belirterek, “Gerçekten ordu-millet burada birleşti” dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;