Dövizdeki yükseliş ilacı vuracak! Yeni zam kapıda

Balıkesir Eczacılar Odası Bandırma Temsilcisi Füsun Alptekin Akyardan, "Görünen o ki döviz kurlarındaki bu yükseliş haziran ayında ilaç fiyatlarında karşımıza zam olarak çıkacak" dedi

20 Nisan 2018, Cuma 12:58
A A
Ocak ayında yaşanan ilaç sıkıntısının beklenen ilaç zamlarıyla ilgili olduğunu belirten Balıkesir Eczacılar Odası Bandırma Temsilcisi Füsun Alptekin Akyardan, bu sürede bulunamayan bazı ilaçların zamlardan sonra piyasaya çıktığını belirtti.

Döviz kurlarındaki yükselişin ilaç fiyatlarına doğrudan etki yaptığını ifade eden Füsun Alptekin Akyardan, "Görünen o ki döviz kurlarındaki bu yükseliş haziran ayında ilaç fiyatlarında karşımıza zam olarak çıkacak. Zaten Ocak ayındaki zamlar ikiye bölünmüştü. Vatandaşlar bu zamları yapanlar olarak direkt ilacı satın aldıkları eczaneleri sorumlu görme yanlışına düşüyorlar. Bir de Sosyal Güvenlik Kurumu'nun hastane ücretlerini ilaç alımlarına yansıtmaları biz eczacıları SGK’nın tahsildarı durumuna soktu. Bu konuda da vatandaşlara bu gerçeği anlatmanın sıkıntısını tüm eczacılar olarak yaşıyoruz. Bu durumun düzeltilmesini talep ediyoruz" dedi.


Balıkesir Eczacılar Odası Bandırma Temsilcisi Füsun Alptekin Akyardan​


YENİ MEZUN ECZACI 1 YIL STAJ YAPACAK


Ülke genelinde eczacılık fakültelerinin çok fazla mezun vermesiyle açılan eczane sayılarının istenilen kriterlerin üzerine çıktığını söyleyen Eczacılar Odası Bandırma Temsilcisi Füsun Alptekin Akyardan, "Eczane sayılarının fazla olması yüzünden eczane açmak bundan sonra oldukça zor olacak. Öyle ki 2017-2018 öğretim yılında eczacılık fakültelerinden mezun olanlar 1 yıl boyunca Türk Eczacılar Birliği'nin uygun gördüğü yerlerde staj yapmak zorunda kalacaklar. 1 yılın sonunda da nüfusa göre koyulan kriterlere uyan şehirlere yeni eczane açılabilecek. Bu da her 3 bin 500 kişiye bir eczane hesabı üzerinden hayata geçiyor. Bandırma’da kriter sayıları da aşılmış durumda. Şehrimizde eczane sayısı yeni açılan iki eczane ile 57 rakamına ulaştı. Bu zorluğu aşmak için cirosu 3 milyon TL’yi geçen eczanelerin 2. bir eczacı çalıştırma hakkı verilmesi gündeme geldi. Bu uygulama ile de eczanelerin yoğun olarak yaşadıkları kalfa sıkıntısı gündemden düşmüş olacak" dedi.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;