DTK: YSK kararını tanımıyoruz

Demokratik Toplum Kongresi, milletvekilliği düşürülen Hatip Dicle olayıyla ilgili çok sert bir açıklama yaptı

DTK: YSK kararını tanımıyoruz

İşte o açıklamadan satır başları...

Toplantımızın sonuç bildirgesini paylaşıyoruz.

Sayın Hatip Dicle hakkında YSK’nın verdiği karar üzerine toplantımız tek gündemle sonuçlanmıştır. Sayın Dicle halkımızın meşru temsilcisidir. Buna göre daimi meclisimizin YSK tarafından verilen kararı tanımadığını belirtmek isterim. AKP hükümeti doğacak her türlü kaostan sorumlu olacaktır.

DTK bu kararları almıştır:

Başta hükümet ve muhalefet olmak üzere TBMM duruma acil olarak el koymalıdır. Bu karar acilen geri alınmalıdır. Tüm halkımızı yurtsever seferberlik ruhuyla tepki göstermeye çağırıyoruz. Demokratik özerkliği tüm kurumlarıyla sahiplenmeye çağırıyoruz.

BDP’nin MYK’sını ve meclis grubunu toplayarak “Bir eksik bile olsa Meclis’e gidilmeyeceğini” ilan etmeyi tavsiye ediyoruz. Başta AB ve BM olmak üzere tüm örgütlerini Türkiye’yi kınamaya davet ediyoruz.

AHMET TÜRK: HALKIMIZ ELİ KOLU BAĞLI KALMAYACAK

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Diyarbakır' da basın toplantısı düzenledi. Ahmet Türk açıklamalarda bulundu. İşte Türk'ün açıklamalarından satır başları:

"Türkiye’yi kaosa sürüklemeye dönük bir karardır. Son dönemde demokratik siyasetin önünü açmak için yoğun bir çaba ve büyük fedakarlıklar gösterildi. Bu karar gerçekten devletin Kürt sorununa yaklaşımını ve çözüm anlayışına yaklaşımının ne olduğunu açıkça ortaya koymuştur. Tabi ki demokratik zeminin kaydırılması, kaybettirilmesi durumunda, birileri de şunu görmesi gerekiyor. 

Biz uzun süreden beri demokratik bir anayasa, demokratik ulus, demokratik cumhuriyet ve demokratik özerklik projelerinin yaşama geçirilmesi konusunda çok önemli çabalar sarf ettik. Ancak bu çabaları ortadan kaldıran bu anlayış, halka da halkın iradesine de hesap verecektir. Halkımız bu hukuksuz kararı elbette demokratik tepkisini gösterecek. Halkımız böyle kararlar karşısında da eli kolu bağlı kalmayacaktır.    

'KARARLILIĞIMIZI GÖSTERECEĞİZ'

Tabiî ki bu hukuksuzluğa karşı, Türkiye’yi çatışmalı bir sürece götüren bu anlayışa karşı, Türkiye demokrasisi güçleri, aydınları da suskun kalmayacaktır, kalmamalıdır. Çünkü bu proje ve uygulamalar, Türkiye’yi kaosa sürükleyen bir uygulamadır. Bu kaos ortamından hepimiz büyük acıları yaşayabiliriz. Bu nedenle basından, demokratik kamuoyundan, demokratik güçlerden bu karara karşı, demokrasi için halkların kardeşliği için ortak bir tepkinin geliştirilmesini istiyoruz, bekliyoruz.

Grubumuzla tüm konuları tartışacağız. Söylediklerimizin arkasında duracağız. Tartışacağız ve sonuç olarak daha önce söylediklerimizin arkasında olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Sorunların çözümünü sağlamaya yönelik, demokratik zemininin önünü açmaya yönelik bir çalışma alanı olarak gördük. Diyalog ve müzakerelerin başlaması için parlamentoda bulunmayı esas aldık. Diyalog ve müzakere anlayışını ortadan kaldıran bir yaklaşım olursa, biz geçmişte söylediğimiz kararlarımızı yürütme konusunda, kararlılığımızı birlikte göstereceğiz."