DTP İmralı'ya açılım istiyor

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, İmralı koşulları düzeltilmeden açılımdan söz edilemeyeceğini söyledi

02 Aralık 2009, Çarşamba 15:13
A A

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, partisinin genel merkezi önünde yaptığı basın açıklamasında, Türkiye’nin, demokratikleşme sorunlarını masaya yatırarak, büyük bir cesaret ve kararlılıkla çözmek zorunda olduğu bir süreçle karşı karşıya bulunduğunu söyledi.

"Kürt sorunu, oyalamadan, kandırmadan, zamana yaymadan, ciddiyetle ele alınmak zorundadır" diyen Türk, DTP’nin başta "Kürt sorununun çözümü olmak üzere, Türkiye’nin bütün demokratikleşme sorunları konusunda taraf olduğunu" ifade etti. Türk, "Ne CHP’nin ne MHP’nin statükoda ısrarı ile ne de AKP’nin tasfiye mantığı ile Kürt sorunu gibi kapsamlı bir sorunun çözülebileceğini" öne sürdü.

"İMRALI'NIN SORUMMULARI YARGI ÖNÜNE ÇIKARILMADI"

"İmralı’da uygulanan politikaların, şantaj ve tehdit unsuru haline getirildiğine dair Kürt halkında ciddi kuşkular ve kaygılar oluştu" görüşünü savunan Türk, şunları kaydetti: "Geçtiğimiz yıl yaşanan ve halkı oldukça geren, rencide edici kötü uygulamaların yarattığı tepkiler hala hepimizin hafızalarındadır.

Zorla saç kazıma ve fiziki şiddet uygulama durumu hala aydınlatılmadı. Sorumlular yargı önüne çıkarılmadı.

Öcalan’ın sağlık koşulları, yaşamı ve güvenliği Türkiye’deki gelişmeleri derinden etkileyecek düzeyde kilit bir öneme sahiptir. Bu realitenin görülmesi ve buna göre hareket edilmesi, içinden geçmekte olduğumuz hassas sürecin en stratejik noktasını oluşturmaktadır."

"KÜRTLERİN GÖZÜ KULAĞI İMRALI'DA"

Türk, Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi ve ulusal sivil toplum örgütleri ile siyasi parti temsilcilerinden oluşan bir heyetin İmralı’da inceleme yapmasını istedi. "İmralı’nın, hükümetin açılım olarak savunduğu sürecin bir aynası" olduğunu iddia eden Türk, "Bu sürecin gerçek bir demokrasi açılımına dönüşmesinin en önemli koşullarından biri İmralı’ya yaklaşımdır.

Çünkü Kürtlerin gözü kulağı İmralı’dadır. Kürtler, İmralı’ya karşı geliştirilen olumlu ya da olumsuz bir tavrı kendisine karşı alınan bir tutum olarak saymakta ve görmektedir. Bu nedenle İmralı, Kürtlerin ve toplumsal barışın en hassas noktasıdır" diye konuştu.

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;