DTP yürüyüşü Öcalan gösterisine dönüştü

DTP yürüyüşü Öcalan gösterisine dönüştü

29 Ağustos 2009, Cumartesi 17:19
A A

Batman’da DTP öncülüğünde düzenlenen meşaleli yürüyüş teröristbaşı Abdullah Öcalan gösterisine dönüştü. Öcalan posterleri açarak, terör örgütü PKK lehine slogan atılın yürüyüşün ardından bir grup, bir işyerine molotof attı.

Batman’da 4 yıl önce belediye önünde çıkan bir arbedede polisin açtığı ateş sonucu öldüğü ileri sürülen Hasan İş’i anmak için dün gece DTP öncülüğünde meşaleler eşliğinde anma yürüyüşü düzenlendi. DTP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, Belediye Başkanı Nejdet Atalay, DTP İl Başkanı Ahmet Sormaz ile yaklaşık 300 kişinin katıldığı yürüyüş, DTP il binası önünde başladı. Atatürk Parkı’na yapılan yürüyüş sırasında teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın posterleri açılarak sık sık, ‘Öcalan’sız dünyayı başınıza yıkarız’, ‘Her Kürt gerilla doğar’, ‘Barışın elçisi İmralı’da’ sloganları attı.

Polis, yürüyüşün izinsiz olduğu yönündeki uyarılarına rağmen grup Atatürk Parkı’na kadar yürüdü. DTP İl Başkanı Ahmet Sormaz, öldürülen Hasan İş’in ağabeyi Selim İş ve İş ailesinin avukatı Ferhan Bayındır açıklama yaptı. Avukat Bayındır, Hasan İş’in faillerinin henüz tespit edilemediği belirterek, “Kürt sorunu çözülmüş olsaydı Hasan İş bugün yaşıyor olacaktı. Failler henüz bulunamadı” dedi.

Basın açıklamasının ardından dağılan bir grup 2’inci cadde üzerinde bir giyim mağazasına molotof kokteyli attı. Yangın büyümeden önlenirken, polis molotoflu saldırıyı düzenleyenleri yakalamak için başlattığı soruşturmayı sürdürüyor.

Arif ASLAN/BATMAN, (DHA)

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;