DTP'den 7 şehide başsağlığı

DTP, Tokat'ta 7 askerin şehit edilmesi ve İETT otobüsüne atılan molotofkokteyliyle ölen Serap'ın ölümünü üzüntüyle karşıladığını belirterek, Türk halkına başsağlığı diledi

08 Aralık 2009, Salı 11:48
A A

DTP Grup Başkanvekili Gültan Kışanak, parti genel merkezinde yaptığı açıklamada Tokat’ta dün 7 askerin şehit edilmesi ile ilgili bir soru üzerine: "Bunu bütünün içerisinde görmek ve değerlendirmek gerekiyor. Son 15-20 günde yaşadıklarımızı yan yana getirsek bu olayların tarihlerini, zamanlarını denkleştirmek herhalde bir örgütün işi olmasa gerek.

Eğer bir örgüt bütün bunları beceriyorsa Türkiye ne yapıyor, sormamız lazım. ’Bu partinin kapatma davası, askerlerin çatışmada öldürülmesini, Amerika gezisini, İmralı’nın koşullarının kötüleştirilmesini, hepsini aynı zamanda denk getirmeniz’...

"BAŞLI BAŞINA PROVOKASYON"

Ben kendisinin başlı başına provokasyon olduğunu, bu olaylara buradan bakarak düşünmemiz gerektiğini ifade etmek istiyorum. Ölen kişilere Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Türk halkına başsağlığı diliyorum. Üzüntülerimizi ifade etmek istiyorum.

Bu sorunun vicdani bir sorun olduğunu, Serap için de, Aydın için de, Tokat’ta öldürülen 7 asker için de, hepimizin yüreğinin sızladığına eğer inanırsak, tüm politikacıların bunun hepsinin bu ülkenin yurttaşları olarak görüp, hepsine duyduğumuz acıyı ifade edersek, acılarımızı ortaklaştırmayı becerebilirsek sorunu da çözebileceğimize inanmak istiyorum" açıklamasında bulundu.

Gültan Kışanak, DTP hakkındaki kapatma davasıyla ilgili, "Biz 15 yıl sonra dönüp dönüp DTP için günah çıkartacağımıza bugünden demokrasinin gereklerini yapmamız gerekir diye düşünüyorum" diye konuştu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;