DTP'den de Mevlana açılımı

DTP Kongresi'nde Genel Başkan Ahmet Türk, Kürt sorununun çözümü konusunda "Ne olursan ol yine de gel" diyen Mevlana'yı örnek verdi

04 Ekim 2009, Pazar 18:43
A A

Başbakan Erdoğan önceki gün yapılan AK Parti’nin 3’üncü Olağan Kongresi’nde Said-i Nursi’den Nazım Hikmet’e uzanan 14 ismi sayarak “Biz, tüm renklerimizle Türkiye’yiz” diyerek kamuoyunda Kürt açılımı olarak bilinen ‘Demokratik Açılım’ı savunmuştu

Ankara’da dün de DTP 3. Olağanüstü Büyük Kongresi vardı. Kongrede DTP Genel Başkanı Ahmet Türk de, Kürt sorunun çözümü konusunda Mevlana açılımı yaptı.

MEVLANA-ŞEMS DOSTLUĞU
Mevlana-Şems dostluğu Türk, Mevlana ve onun mürşidi (yol gösteren) Şemsi-i Tebrizi örneğini vererek, “Mevlana’yı tüm dünyada bir barış ve sevgi önderi yapan, Onun Şems-i Tebrizi ile kurduğu felsefi-düşünsel-diyaloga dayalı ilişkisidir. Halklarımız arasında, bu muhabbeti kurarak, onları sevgi ile kucaklaştıracağımız bir politikayı ortaya koyduğumuz zaman, sorunların tek tek çözüldüğüne hep beraber tanık olacağız.

'YENİ BİR ANAYASA GEREKLİ'
“İçinde yeni bir anayasanın bulunmadığı bir açılımın başarı şansı yoktur” diyen Türk, ‘Demokratik Açılım’ konusunda Erdoğan’ın cesur olması gerektiğini de belirterek şunları söyledi:

Sayın Başbakan iki aydır Kürt sorunuyla ilgili ‘biz risk aldık, neye mal olursa olsun sonuna kadar gideceğiz’ diyor. Elbette Kürt sorununun çözümü risk almayı, kararlı durmayı ve cesur olmayı gerektirir. Gelinen nokta itibariyle Hükümetin tutumu bu konuda pek iç açıcı değildir.

'KİLİDİ İMRALI AÇAR'
Türk, “Çözüm için kimsenin elinde sihirli bir değnek yoktur ama, kilidi açacak anahtar da ortadadır. İmralı’nın (terörist başı Öcalan’ı kastederek) bu anahtarı barış için kullanacağından hiç şüphem yoktur” diye konuştu.

Ahmet Türk “AKP’yi demokratlar-liberaller ve aydınlar nimet olarak görüyorsa Türkiye’de solun olmayışındandır. Her kesimin içinde olacağı, yeni bir sol yapılanma içinde olmamız, hepimiz için tarihi bir zorunluluktur “dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;