DTP'den tahrik dolu sözler!

10 yıl önce öldürülen teröristin taziyesi, PKK gösterisine dönüştü. DTP İl Başkanı, "Bu yolda ölmek büyük şeref" dedi

DTP'den tahrik dolu sözler!

Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde, 10 yıl önce güvenlik güçleriyle çıkan bir çatışmada öldürülen ‘Botan Avreş’ kad adlı PKK’lı terörist Ali Alp için kurulan taziye çadırı PKK’nın gövde gösterisine dönüştü.

Kuzey Irak’ta 10 yıl önce güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonda öldürülen PKK’lı Ali Alp için memleketi Nusaybin’de taziye çadırı kuruldu. Aralarında DTP ilçe örgütü temsilcileri ve DTP Mardin İl Başkanı Davut Bozan’ın da bulunduğu kalabalık, taziye çadırını ziyaret etemek için yürüyüş düzenledi. Yürüyüş sırasında Alp’a ait fotoğraf ve üzerinde ‘Şehitler ölmez’ yazılı dövizler taşındı. Yürüyüş sırasında sık sık PKK ve elebaşı Abdullah Öcalan lehine sloganlar atıldı. Taziye çadırında da PKK’lı terörist Alp için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

DTP Mardin İl Başkanı Davut Bozan, ölümün acı olduğunu, ancak bu yolda ölmenin büyük bir şeref olduğunu savundu. Bozan şöyle konuştu:
“Kürt halkı eğer bugün bir yere kadar gelmişse, hepsi verilen bu mücadele sayesinde olmuştur. Bunu iyi bilmeliyiz ki, şu anda eğer rahat bir şekilde meydanlara çıkıyor ve haykırıyorsak, aynı şekilde çok rahat davranıyor ve kimse bize fazla karışmıyorsa, bu hep verilen bu mücadele sayesindedir. Bunun için bizler bu gençlerimize her zaman borçluyuz. Onların yolunda her zaman ilerleyeceğiz. Eskiden kabul edilmeyen Kürt halkının varlığı artık kabul edilmesine rağmen, maalesef şimdi de onların hiçbir hakkı kabul edilmemektedir. Meclis’te yapılan açılıma ne yazık ki CHP ve AKP gene karşı çıkmış. Bu da onların sağlam adım atmadıklarını gösteriyor.”

‘YOLUNDAN AYRILMAYACAĞIZ’

PKK’lı Alp’ın dayısı Mehmet Akgül de, çocuklarının yolundan hiç bir zaman ayrılmayacaklarını söyledi. Akgül, “Bizler sağ olduğumuz müddetçe çocuklarımızın yolundan hiç bir zaman ayrılmayacağız. Çocuklarımız şerefli ve onurlu bir yolda ilerlemektedir. Bunu artık herkes anlasın ki, Kürt halkı artık taviz vermeyecektir” dedi.

Mehmet Ali BULUN/NUSAYBİN (Mardin), (DHA)