DTP'li Türk'ün hedefi CHP

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, demokratik açılım tavrı nedeniyle CHP ve Onur Öymen'i eleştirdi

17 Kasım 2009, Salı 15:27
A A

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmasına, ölümünün 9. yılında Ahmet Kaya’yı anarak başladı.

Genel görüşmenin, "Yıllardır varlığı inkar edilen Kürt sorununun, geleneksel politikalarla ortadan kaldırılamayacağı gerçeğinin kabul edilmesi" sonucunu ortaya çıkardığını ifade eden Türk, şunları kaydetti: "CHP adına konuşan sözcü, devletin kuruluşundan bugüne kadar, Kürtler ve Aleviler şahsında, tüm farklı kimlik ve kültürlere karşı ayrımcı yaklaşımını açık seçik ortaya koydu.

CHP’ye göre, Kürtlerin, Alevilerin ve tüm farklı grupların hak ve özgürlük talepleri; şiddetle üzerine gidilmesi gereken konulardır. CHP’nin sosyal demokrasiden bağlarını tamamen kopardığını yıllardan beri biliyorduk.

'BU BİR GAF DEĞİL'

Fakat, bu kadar açık-seçik bir şekilde özüne rücu ettiğine biz de ilk kez tanık olduk. Bu bir gaf değil. İstenmeden söylenen bir söz de değil. Böyle bir zihniyet nasıl iflah olur? 21. yüzyılda böyle bir zihniyetin yeri olabilir mi? Dersim katliamı insanlık tarihinin şahit olduğu en büyük dramlardan birisidir."

"Anadil değil, Baykal’ın bu dili ülkeyi böler. Bir halkın dilini sonunda kabul eden ancak, onun özgürleşmesi ve gelişmesine karşı çıkan işte bu zihniyet, Türkiye’yi böler" diyen Türk, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın atılacak bazı adımları ifade ettiğini hatırlattı.

'BİZ TELEFON DİNLEMELERİYLE CEZALANDIRILDIK'

Türk, "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" belgesiyle hala hukuki anlamda tatmin edici bir mesafe alınamadığını dile getirdi. Telefon dinlemelerinin de gündemde olduğunu belirten Türk, şunları ifade etti: "Bizler, 1994 yılında dokunulmazlıklarımız kaldırılıp, polis tarafından sorgulandığımızda, delil olarak sunulan tek şey, telefon ve ortam dinlemeleriydi.

Bunun üzerine suçlandık, yargılandık ve cezalandırıldık. Kimse, bu usulsüzdür demedi. Bugün Yargıtay Başkanı haklı olarak ’kanunda varsa bunu değiştirmek lazım. Bu hukuka aykırıdır’ diyor. Tabii ki geçmişte bunlar yaşanırken tepki göstermeyenlerin, kendileri dinlendiği için tepki göstermeleri, onları gerçek bir demokrat, hukukçu yapmaz."

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;