DTP'liler mahkemeye zorla getirilecekler

DTP'liler mahkemeye zorla getirilecekler

29 Eylül 2009, Salı 13:31
A A

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, başka illerde açılan davalar kapsamında talimatla ifadelerinin alınması için DTP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş ile DTP Genel Başkan Yardımcısı ve Mardin Milletvekili Emine Ayna’nın zorla mahkemeye getirilmesini kararlaştırdı.Milletvekilleri ve avukatları, bugün de duruşmalara katılmadılar.Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili, her iki duruşmada da Demirtaş ve Ayna hakkında "PKK terör örgütünün propagandasını yapmak" suçlamasıyla başka illerde dava açıldığını anımsattı. Bilgili, mahkemelerin, Demirtaş ve Ayna’nın sorgu ve savunmasının alınması için Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesine talimat yazdığına işaret etti.Bilgili, Yargıtay 9. Ceza Dairesinin 2007/9370 esas, 2008/617 karar ve 15 Ekim 2008 tarihli kararlarında, 3713 sayılı Terörle Mücadele Yasası’nın 7/2. maddesinde tanımlanan "terör örgütünün propagandasını yapmak" suçunun, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 14. maddesinde öngörülen "devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmaya yönelik suçlardan olduğu" belirtildiğinden, usulüne uygun tebligat yapıldığı halde duruşmaya gelmeyen sanık Demirtaş ve Ayna’nın, duruşmada zorla hazır edilmesini talep etti.

-ZORLA GETİRME MÜZEKKERESİ YAZILACAK-

Mahkeme heyeti, sanıklar hakkındaki iddianame içeriği ile Yargıtay 9. Ceza Dairesinin bu yöndeki içtihatları ve usulen yapılan tebliğe rağmen duruşmaya gelmemeleri karşısında, Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 146. ve 199. maddeleri uyarınca Demirtaş ve Ayna’nın duruşma günü savunmalarının alınabilmesi amacıyla haklarında zorla getirme müzekkeresi düzenlenmesini kararlaştırdı.Mahkeme, bu işlemlerin talimat mahkemesine bildirilmesine de karar vererek, duruşmaları 29 Aralık 2009’a bıraktı."Terör örgütünün propagandasını yaptıkları" iddiasıyla Demirtaş hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinde, Ayna hakkında ise Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesinde dava açılmıştı.

-DTP GENEL BAŞKANI TÜRK’ÜN TALİMAT DURUŞMASI-

Hakkında İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesinde "PKK terör örgütünün propagandasını yapmak" suçundan dava açılan DTP Genel Başkanı Ahmet Türk’ün talimat duruşması da Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.Cumhuriyet Savcısı Bilgili, İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesinin, Türk’ün sorgu ve savunmasının alınması için Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesine talimat yazdığını belirterek, talimatta, sanığın davetiye tebliğine rağmen gelmediği takdirde zorla getirilip, sorgu ve savunmasının istendiğini ifade etti.Bilgili, Türk’e, usulüne uygun tebligat yapılmasını, bu tebligata rağmen duruşmaya gelmediği takdirde duruşmaya zorla getirilmesini istedi.Mahkeme heyeti, Türk’e daha önce çıkarılan tebligatın, bildirilen ikamet adresinden taşınmış olması sebebiyle iade edildiğini dikkate alarak, TBMM’deki adresi ile genel başkanlığını yaptığı DTP Genel Merkezine ayrı ayrı tebligat çıkarılmasına, tebligatta duruşma gün ve saatinin belirtilmesine ve iddianamenin de eklenmesine karar verdi.Heyet, duruşmayı 29 Aralık 2009’a bıraktı.

' ZORLA DA OLSA GİTMEYECEĞİM'

Kararı NTV yayınında değerlendirme yapan Emine Ayna tebligatı aldığını ama yaşananları teşhir etmek için 29 Aralık’taki mahkemeye de gitmeyeceğini söyledi. Ayna şunları söyledi: “Bu kararın uygulanabilmesi için öncelikle dokunulmazlıkları kaldırılması gerekiyor. Dokunulmazlık varken mahkemenin sürüp gidiyor olması olması bir hukuki skandaldır. Bize ilk kez dava açılmıyor. Daha önce de mahkemelere gittik, içimizde ceza alan arkadaşlarımız da var. Bizim korkumuz bu değil, bunlar mahkemeye gitmeme nedenimiz değil."

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;