DTP'liler 'susma hakkını' kullanacak

DTP'li vekillerin polis zoruyla mahkeme götürülmesini engellemek için anayasa değil yasa değişikliği planlanıyor

03 Ekim 2009, Cumartesi 00:05
A A

DTP’li vekiller Emine Ayna, Selahattin Demirtaş, Aysel Tuğluk ve Sabahat Tuncel hakkında terör örgütü PKK’ya üye olma ve övme gibi suçlardan dava açılmıştı. Mahkeme ifade vermeye gelmeyen DTP’lilerin duruşmaya polis zoruyla getirilmesini emretmişti. Başbakan Tayyip Erdoğan, DTP’lilerin polis zoruyla Meclis’ten alınmasına engel olmak için ‘Anayasa değişikliği” önermişti. CHP, dokunulmazlıkların sınırlandırılması şartıyla anayasa değişikliğine evet dedi. MHP ise anayasa değişikliğine karşı çıktı.

CMK formülü

Bunun üzerine AK Parti, anayasa değişikliği dışındaki formüller üzerinde kafa yormaya başladı. İlk düzenlemenin, Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun (CMK) sorgu usulüne ilişkin 145 ve 146. maddelerinin değiştirilmesi olduğu öğrenildi. Burada yapılacak yeni düzenlemeye göre, bir kişiye 2 veya 3. çağrı yapıldığı halde ifade vermeye gelmezse, susma hakkını kullanmak istediği varsayılarak yargılamaya gıyabında devam edilebilecek.

Sakık, Bakan’a 1994’ü anlattı

DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık dün Adalet Bakanı Sadullah Ergin’le ifade verme krizini görüştü. Bakan Ergin’den yasal düzenleme için acele edilmesini isteyen Sırrı Sakık, “1994 krizi yine yaşanmasın” dedi. 1994’de DEP’li vekiller Meclis’ten polis zoruyla götürülmüş, Türkiye bu nedenle zor durumda kalmıştı. Sırrı Sakık “Sayın Bakan’a 1994 yılında yaşadığım deneyimlerimi anlattım” dedi.

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;