DTP'ye karşılama soruşturması

Yargıtay, Kuzey Irak'taki kamplardan gelen 34 PKK'lının karşılanması sırasında atılan sloganlar nedeniyle DTP hakkında soruşturma başlattı

22 Ekim 2009, Perşembe 17:31
A A

Mahmur ve Kandil’den 34 kişinin karşılama sırasında atılan sloganlar ve Öcalan posterleri nedeniyle Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, DTP hakkında soruşturma başlattı.

DTP'DEN TEPKİ

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın, Kandil ve Mahmur’dan gelen 34 PKK'lının karşılanması sırasında, Abdullah Öcalan posterlerinin taşınmasıyla ilgili DTP hakkında soruştu açmasına ilk tepki DTP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş ile Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk’tan geldi.

'SÜRECİ TIKAYAN CHP VE MHP'YE AÇILMALI'

Partileri hakkındaki soruşturma haberini medyadan duyduğunu söyleyen DTP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili Demirtaş, “Zannedersem soruşturma, Anayasa Mahkemesi’nde devam eden DTP’nin kapatma davasına ek delil olarak sunulacak. Soruşturmaya bir anlam veremedim. DTP’ye soruşturma açılacağına, bu süreci tıkayan MHP ve CHP’ye açılsaydı daha iyi olurdu” dedi.

DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk da, soruşturmalık bir konu olmadığını savunarak, “Silopi ve Diyarbakır’daki kitleyi DTP organize etmemiştir. Kitle kendiliğinden gelmiştir. Bu olumlu gelişmedir. İnsanlar barışa olan özlemlerini haykırmışlardır. Soruyturmanın mantığını anlamak mümkün değil” dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;