Dubai masaya oturdu dünya rahat nefes aldı

Dubai World, 59 milyar dolarlık borcunun 26 milyar doları için bankalarla görüşmeye başladığını açıkladı. Dubai Şeyhi Muhammed bin Raşid el Maktum, ülkesinin her türlü ekonomik iniş-çıkışı karşılayacak güçte olduğunu söyledi

02 Aralık 2009, Çarşamba 05:00
A A

BÜTÜN DÜNYAYI SALLADI

Borçlarına erteleme isteyerek dünyayı sallayan Dubai World, sessizliğini dün bozdu. ‘Palmiye Adası’ gibi Dubai’nin prestij projelerini gerçekleştiren şirketlere sahip olan Dubai World, 59 milyar dolarlık borcunun 26 milyar dolarlık kısmının yapılandırılması için bankalarla masaya oturduğunu açıkladı. ‘Bankalarla görüşme iyi gidiyor’ açıklaması yapan Dubai World’ün borç yapılandırma planı kriz kaygılarını yatıştırdı. Dünya borsaları yeniden yükselişe geçerken, İstanbul Borsası krizi hissetmedi.

ŞİMDİ FEDAKÂRLIK ZAMANI

Dubai Şeyhi Muhammed bin Raşid el Maktum, ülkesinin her türlü ekonomik iniş-çıkışı karşılayabilecek güçte olduğunu söyledi. Maktum, vatandaşlardan ekonomiye destek için fedakarlık yapmasını istedi. Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı ve Abu Dabi Emiri Zayed el Nahyan ise ülke ekonomisinin bir yıldır büyüme işaretleri gösterdiğini belirterek, “Ekonomimiz sağlıklı. Kriz, sert olsa da bizi duraksatamayacak. Başladığımız projeleri uygulayacağız. Krizin en zor safhasını geride bıraktık” dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;