Dünya bastırdı Beşir gelemedi

Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin hakkında tutuklama kararı çıkardığı Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir, Türkiye'ye gelmiyor

Dünya bastırdı Beşir gelemedi

ANKARA ‘KRİZ’ İSTEMEDİ

Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin, ülkesinin Darfur bölgesinde insanlık ve savaş suçu işlediği gerekçesiyle geçen martta hakkında yakalama emri çıkardığı Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir’in İstanbul’daki İslam Konferansı Zirvesi’ne gelip gelmeyeceği merak konusuydu.

Amerika, Avrupa Birliği ve ve insan hakları örgütleri, Türkiye’ye açıkça “El Beşir’i tutuklayın” mesajı verdi. Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan her ne kadar El Beşir’i savunan açıklamalar yapsa da tepkilerden rahatsız olundu. Ankara, diplomatik kriz istemediği için, El Beşir’e doğrudan “Gelme” mesajı vermedi.

AJANSLAR ‘ACİL’ KODUYLA DUYURDU

Ancak bu ziyaretin yaratacağı sıkıntı özel kanallardan iletildi. Hatta Sudan liderine “Gelirseniz Türkiye’de bir savcının çıkıp tutuklanmanız yolunda bir karar çıkarmamasını garanti edemeyiz” mesajı gönderildi.

El Beşir ise gelmekte ısrarlıydı. Uçağının dün 18.30’da İstanbul’a inmesi bekleniyordu. Karşılama heyeti alanda hazırdı. Saat 17.30’da El Beşir’in gelmeyeceği bilgisi kesinleşti.

Uluslararası haber ajansları İngiliz Reuters, Amerikan Associated Press (AP) ve Fransa Basın Ajansı (AFP), El Beşir’in İstanbul ziyaretini iptal etmesini abonelerine “urgent-acil” koduyla duyurdu.

DARFUR KASABI

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), 4 Mart 2009'da, Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir hakkında tutuklama emri çıkarmıştı. El Beşir, Darfur'da insanlık ve savaş suçu işlemekle itham ediliyor. İnsanlık suçları başlığı altında; cinayet, toplu infaz, işkence, tecavüz ve zorla uzaklaştırma yer alırken, savaş suçları başlığı altında ise; kasten masum sivillere yönelik saldırı emri vermek ve yağma yapmak bulunuyor.

Karara göre, bu suçlar, Darfur'daki sivillere karşı işlendi. Sivillerin büyük bölümünün, hükümet tarafından isyancı grupları desteklediği düşünülen Fur, Masalit ve Zaghava gruplarına mensup olduğu belirtilmişti.

200 BİN SUDANLI ÖLDÜ

BM verilerine göre, Darfur'da 4 yıldır süren iç savaşta en az 200 bin kişi öldü, 4 milyon kişi insani yardım olmaksızın yaşayamayacak durumda. 2.5 milyon insan ise yerlerinden oldu.

Sudan hükümetinin izniyle Afrika Birliği Barış Gücü Darfur'da asker bulunduruyor. Şiddet ise eskisi gibi olmasa da hala sürüyor.