Dünya karanlığa gömüldü, çılgın âşık aydınlattı

Çevreci bir etkinlikle Dünya'yı korumak adına tüm ışıkların 1 saat için söndürüldüğü anda, çılgın bir âşık, Boğaz'daki tekneden, karada bekleyen sevgilisine ışıklar içinden bir evlenme teklifinde bulundu

27 Mart 2011, Pazar 09:46
A A

Yeryüzü için bir saat karanlık 'Earth Hour' (Dünya Saati) uygulamasının beşinci yıldönümü nedeniyle dünyanın dört bir yanında olduğu gibi İstanbul'da da 20.30 ile 21.20 saatleri arasında ışıklar söndürüldü. Etkinlikle yüz milyonlarca kişinin bir araya gelerek dünyayı koruyabileceği mesajı verildi.

Tüm dünyada uygulanan ve Türkiye'de de Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) tarafından yürütülen "Dünya Saati Kampanyası"na destek veren İstanbullular, sürdürülebilir bir gelecek için evlerinin ışıklarını bir saatliğine kapattı.

SEVGİLİSİ KARADA BEKLİYORDU

Bu kapsamda dün akşam Boğaziçi Köprüsü ışıklarını kapattığı sırada, üzerinde evlenme teklifi bulunan bir tekne İstanbul Boğazı'nı aydınlattı. 'Benimle evlenir misin?' pankartının asılı olduğu yattaki bir kişi, elindeki aydınlatma fişekleriyle karanlığın içinden çıkarak deniz üstünden evlenme teklifi gönderdi. Karada bulunan sevgilisine bağırarak "Teklifimi kabul ediyor musun?" diye bağıran vatandaş, istediği cevabı aldıktan sonda tekneyle uzaklaştı.

 

Adobe Flash Player Yükle

 

WWF Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak, 20.30-21.30 saatleri arasında gerçekleştirilen etkinlik öncesi Radisson Sas Otel'de düzenlediği basın toplantısında, 2007'de Avustralya'da başlayan "Dünya Saati Hareketi"nin, 2008'de iklim değişikliği konusunda farkındalık yaratmayı hedefleyen küresel bir kampanyaya dönüştüğünü söyledi.

Baştak, geçen yıl 128 ülkeden 50 milyon katılımcının ışıklarını kapatarak, küresel ısınmayla mücadeleye hazır olduklarını gösterdiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Bu yıla kadar iklim değişikliğine dikkati çekmek için kapatılan ışıklar, bu yıl farklı bir noktaya parmak basıyor. 'Gezegenimizdeki yaşamın sürekliliği için bir saatin ötesinde neler yapabilirsiniz?' sorusunu sormanın vakti geldiğini ortaya koyuyor. Bu şekilde kaynakları tüketmeye devam edersek 2030 yılında 2, 2050 yılında ise 2.8 gezegene ihtiyacımız olacak. Ama bunun mümkün olmadığını biliyoruz. Bu ekolojik limit aşımı iklim değişikliğiyle sonuçlanıyor."

Baştak, "Dünya Saati Kampanyası"na tüm ülkelerin destek vermesi gerektiğini vurgulayarak, bu yıl 125 ülkeden, İstanbul, Kırklareli ve Eskişehir gibi şehirlerin de aralarında bulunduğu 4 binin üzerindeki şehrin çeşitli ilçe ve belediyelerinden milyonlarca insanın gezegene olan bağlılıklarını göstermek için dil, din, ırk, toplum farkı gözetmeksizin bu kampanyaya katılmalarının beklendiğini ifade etti.

Tolga Baştak, bu süreçte Boğaziçi Köprüsü'nün de aralarında bulunduğu pek çok sembolik merkezin, belirlenen bir saat için kararacağını bildirdi.

Ankara Opera Binasının ışıklarının da bir saat süreyle kapatılacağını aktaran Baştak, insanların yaşam biçimini değiştirerek, yaşayan bir dünya oluşturmak için kampanyaya destek vermelerini istedi.

Kampanya kapsamında, Boğaziçi Köprüsü'nün ışıkları 20.30-21.30 saatleri arasında kapatıldı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;