Dünya Öğretmenler Günü

Pek çok ülkede Öğretmenler Günü, öğretmenlere duyulan minnet ve takdir duygularının gösterildiği ve onlara özel kutlamaların yapıldığı bir gün olarak kutlanıyor. Ancak bu özel gün dünyanın pek çok ülkesinde kutlanmasına rağmen diğer uluslararası günlerden farklı olarak her yerde aynı günde kutlanmıyor. Birçok ülkede Öğretmenler Günü, yerel bir öğretmenin ya da eğitimdeki önemli kilometre taşlarından biri olan bir öğretmeninin ölüm ya da doğum gününde kutlanıyor. Tüm dünyada Öğretmenler Günü’nün kutlandığı en ortak gün 5 Ekim. 1994 yılında UNESCO tarafından Öğretmenler Günü olarak kutlanması için önerilen 5 Ekim günü, 1966 yılında Paris’te gerçekleşen “Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı”nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO(Uluslararası Çalışma Örgütü) tarafından “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”nin oybirliği ile kabul edilişinin yıldönümü aynı zamanda. Dünyanın çeşitli ülkelerinde kutlanan Öğretmenler Günü sadece tarih olarak değil, kutlama şekli olarak da farklılıklar gösteriyor.

05 Ekim 2017, Perşembe 11:57
A A
Türkiye

Türkiye

Eskiden dünyanın bir çok yerinde olduğu gibi ülkemizde de 5 Ekim de kutlanıyordu. Fakat 1980 askeri darbesinden sonra öğretmenler günü tarihi 24 Kasım olarak ilan edildi. 24 Kasım 1928 aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk'ün “Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği”ni kabul ettiği gündür.

Amerika

Amerika

Amerika’da Öğretmenler Günü, resmi olmayan bir tatil olarak her Mayıs ayının ilk haftasının Salı gününde kutlanıyor. Görkemli şenliklerle kutlanan Öğretmenler Günü’nde öğretmenleri mutlu etmek için çeşitli festivaller organize ediliyor. Kutlamalar genellikle 1 hafta sürüyor.

Çin

Çin

Konfüçyüs’ün doğum günü olan 27 Ağustos olarak kabul edilen Öğretmenler günü 1951 yılında hükümet tarafından iptal edildi. 1985 yılında Öğretmenler Günü tekrar kutlama kararı alındı ve kutlama günü 10 Eylül olarak belirlendi

Tayland

Tayland

Tayland’da Öğretmenler Günü her yıl 16 Ocak tarihinde kutlanıyor. İlk kez 1957 yılında kutlanılan bu özel gün, okullarda resmi tatil olarak kabul ediliyor.

İran

İran

İran’da Öğretmenler Günü her yıl 2 Mayıs’ta kutlanıyor. Bu özel günde, bir suikasta hayatını kaybedenİranlı profesör Ayatollah Morteza Motahhari anılıyor. Ünlü bir yazar, ebedi bir öğretmen olan Motahhari, 2 Mayıs 1980 yılında öldürülmüş.

Hindistan

Hindistan

Hindistan’da Öğretmenler Günü 5 Eylül’de ülkenin ikinci başkanı olan Dr. Sarvepalli Radhakrishnan’nı anmak için kutlanıyor. 5 Eylül tarihi eski başkanın doğum günü. Öğretmenler Günü’nde öğrenciler öğretmenlik yapma sorumluluğunu alıp, öğretmenlerine duydukları sevgi ve teşekkürü en güzel biçimde gösteriyorlar. Ülkede Öğretmenler Günü tatil edilmek yerine eğitim kurumlarında pek çok aktivitenin yapıldığı özel bir gün olarak kutlanıyor.

Rusya

Rusya

1965 yılından 1994 yılına kadar Öğretmenler Günü, her Ekim ayının ilk Pazar gününde kutlanıyordu. 1994’ten itibaren aynı yıl UNESCO tarafından da Dünya Öğretmenler Günü olarak kabul edilen 5 Ekim’de kutlanmaya başlandı. Kaynak:http://www.egitimpedia.com