Dünya özgürlük görsün

IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantıları'nın yapıldığı Harbiye Kongre Vadisi'nde tüm sitelere erişim izni verildi

08 Ekim 2009, Perşembe 05:00
A A

GERİ KALMIŞ ÜLKE GİBİ
Türkiye internet yasakları konusunda Küba, Tunus, Çin, İran, Rusya ve Mısır’dan sonra en az özgür ülke. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın verdiği resmi rakamlara göre, 23 Kasım 2007- 19 Ocak 2009 arasında 1209 internet sitesine erişimi engellendi.

Alternatif Bilişim Örgütü’ne göre ise bu sayı 2600. Erişimi engellenenler arasında dünyaca tanınan ‘youtube’, ‘myspace’, ‘lastfm’ gibi siteler de var.

VADİDEKİ HÜRRİYET
İstanbul’da Harbiye Kongre Vadisi’nde 1 Ekim’de başlayan ve dün sona eren ‘IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantıları’ için yurt dışından Türkiye’ye gelen 15 bin finans uzmanı, hükümet temsilcisi ve bürokrat bu yasaktan etkilenmedi.

Çünkü Türkiye’nin bir ayıbı olan bu yasaklar Harbiye kongre Vadisi’nde geçerli değildi. Toplantıya gelen yabancı konuklar bu bölgede istedikleri internet sitesine serbestçe girebildi.

ARI HAREKETİ ORTAYA ÇIKARDI
Gercekgundem.com sitesinde Barış Yarkadaş’ın haberine göre, Kongre Vadisi’nde internet yasaklarının işlemediğini ‘Arı Hareketi’ ortaya çıkardı.

Politikaya yön vermeye çalışan gençlerin oluşturduğu ‘Arı Hareketi’nin Uluslararası İlişkiler Departmanı’nda çalışan Burak Ulusoy, Kongre Vadisi’nde yabancı konukların serbest kullanımı için birçok yere konulan bilgisayarlardan yasaklı tüm sitelere girdi.

OFİSLERDE DE SERBESTTİ
Lütfi Kırdar Kongre Sarayı’nda IMF ve Dünya Bankası heyetlerinin çalışmaları için oluşturulan ofislerde de yasak yok. Yasak, basın merkezinde kablosuz internet erişim ağında da geçerli değil.

Gazeteciler, kendi bilgisayarlarıyla bu ağı kullanarak diledikleri sitelere bağlandılar. Türkiye böylece, dünyanın ilgiyle izlediği bu toplantıda internet yasaklarıyla ilgili ayıbını örttü, ‘özgür’ olduğunu dünyaya gösterdi!

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;