Dünya üzerinde bebeklere verilmesi yasaklanan 7 isim

Geçmişte en çok yaygın kullanılan Ayşe, Mehmet, Ali, Mustafa gibi isimlerin yerini günümüzde daha marjinal adlar aldı. Her ne kadar ülkemizde yabancı kökenli Leo bile bebeklere isim olarak verilse de bazı ülkelerde 'bazı' isimlerin yenidoğanlara verilmesi kesinlikle yasak! İşte o isimler...

21 Ağustos 2017, Pazartesi 11:13
A A
Gesher

Gesher

Norveç'te bir anne gördüğü rüya sonrasında bebeğinin ismini Gesher olarak değiştirmek istedi. Gesher İbranice'de köprü anlamında. Anne bu değişiklikten dolayı 2 gün hapis cezası aldı.

BRFXXCCXXMNPCCCCLLLMMNPRXVCLMNCKSSQLBB11116

BRFXXCCXXMNPCCCCLLLMMNPRXVCLMNCKSSQLBB11116

Nedeni bilinmez ama çılgın ülke İsveç, yine bir babanın çocuğuna üstteki isme vermeyi istemesi üzerine üstteki isim yasaklanmıştır. Bu ismi okumak için ayrı bir tercüman tutmak gerekli gibi geldi bize.

Metallica

Metallica

İsveç'te 1982 yılında hükümetin aldığı kararla çocukların psikolojisinin bozulmaması için Metallica isminin verilmesi yasa ile yasaklandı.Heavy Metal tarzında müzikler yapan grup, agresif ritimler ve aşırı distorsiyonlu gitarlarla karakterize edilen müzik türü yüzünden çocuklar için agresif ve hırçın hareketlere yol açabilir.

Robocop

Robocop

Meksika'da yaşıyorsanız çocuğunuza Robocop ismini veremeyeceğinizi öğrenmelisiniz. 'Robocop gel oğlum' samimi olabilirmiş aslında.

Akuma

Akuma

Japonya'da bir baba çocuğuna Akuma ismini koymak istedi, bu olay ülkenin gündemine oturmuştu. Japonca'da Şeytan anlamına gelen bu ismi koymaması için babayı hükümet yetkilileri ikna etti.

Kim çocuğunun adını Adolf Hitler koymak istemez ki ama !

Kim çocuğunun adını Adolf Hitler koymak istemez ki ama !

Almanya'da Nazi devrinin sona ermesinin ardından bebeklere Adolf Hitler isminin verilmesi yasaklandı. Dünyaya'da bir tane Adolf Hitler yeterdi zaten.

Amerika ve Kanada'da isim verirken sembol veya rakam kullanılabilir, sadece "@" sembolünü isim olarak vermek yasaktır. İsviçre kadar Amerika'da bu konuda oldukça çılgın.