Dünyada ölümden başkası yalan Candan!

Yıldız Usmanova şarkısını izinsiz alan Candan Erçetin'e böyle sitem etti!

08 Kasım 2009, Pazar 05:00
A A

‘Büyük bedeller ödedim’
Orta Asya’nın en ünlü şarkıcılarından Özbekistanlı Yıldız Usmonova, Kanaltürk’teki ‘Orada Neler Oluyor’da ‘Yalan’ ve ‘Neden’ şarkılarını izinsiz alan Candan Erçetin’e sitem etti. Bilindiği gibi ‘Neden’ adlı şarkıyı Candan Erçetin bir albümünde seslendirmiş, ‘anonim’ yazmıştı.

‘Yalan’ şarkısının da yalnızca bir bölümünün Usmonova’ya ait olduğunu iddia etmişti. Yıldız Usmanova ise şarkıların kendisine ait olduğunu belgeleriyle kanıtlamıştı. Ünlü şarkıcı “Ben o şarkıları büyük bedel ödeyerek yazdım. Candan Hanım bilmez. Bilseydi bunları yapmazdı” dedi.

Cezaevi ve sürgün gerçeği
Yıldız Usmonova “1991’de ‘Güzel ülkem Özbekistan’da demokrasi yok, diktatörlük var’ diye bir açıklama yapmıştım. Beni hapse attılar. Cezaevinde yatarken bir geceyarısı gözyaşları içinde uyanıp ‘Dünyada ölümden başkası yalan’ diye mırıldandım. ‘Yalan’ şarkısı o gece sabaha karşı çıktı.

Sonra ‘Neden’i yaptım. Aylar sonra hapisten çıktım. ‘Yalan’ ve ‘Neden’ şarkılarımı ilk konserimde seslendirdim. Bu kez sözlerini tehlikeli bulup tutukladılar. Şarkılarımı yasaklayıp beni Berlin’e sürgüne yolladılar. 7 yıl ülkemden uzaktım.

Şimdi ‘Candan Erçetin senden şarkıyı çalmış, ne yapacaksın?’ diyorlar. Onlara diyorum ki; ‘Ne yapayım dünyada ölümden başkası yalan’...

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;