'Dünyanın abisi Hikmet Çetin başkanımız'

Türkiye Değişim Hareketi lideri Sarıgül İzmir mitinginde, Hikmet Çetin ile çalışacaklarını söyledi

'Dünyanın abisi Hikmet Çetin başkanımız'

Türkiye Değişim Hareketi (TDH) lideri Mustafa Sarıgül, İzmir'de düzenlenen mitingte yaklaşık 15 bin kişiye hitap etti, kesin tarih vermemekle birlikte partiyi ilkbaharda kuracaklarını açıkladı. Sarıgül, “Güneş doğuyor. İlkbahara kadar hareketlilik sonra, bereket olacağız. Sel olup Ankara'ya akacağız” dedi. Bornova meydanında düzenlenen mitinge yüzlerce araçlık konvoyla gelen Sarıgül, konuşmasında Türkiye Değişim Hareketi'nde Hikmet Çetin'le birlikte çalışacaklarını açıkladı. 

Mustafa Sarıgül, Bornova Cumhuriyet Meydanı'nda ülke genelindeki tüm illerden gelen coşkulu taraftarlarına selendi. Arkasında ‘İktidar yolunda İzmir buluşması’ yazan platformdan konuşan Mustafa Sarıgül, sözlerine başlamadan önce, CHP eski genel başkanlarından Hikmet Çetin'le birlikte kalabalığı selamladı. Sarıgül lideri olduğu hareketin kuracağı partide Hikmet Çetin'in konumuyla ilgili şunları söyledi:

'DÜNYANIN ABİSİ HİKMET ÇETİN BAŞKANIMIZ'

“Bazı baronlar bize sorarlardı, bizi hakir görürlerdi. ‘Sarıgül kimle yolculuğuna devam edecek’ derlerdi. Ben de derdim ki ‘Sabırlı olun, merak etmeyin gün doğmadan neler doğar’, ‘Gün doğmadan neler kimleri doğurur’ derdim. Şu an siyasi hayatımın ülkeme olan borcumu kiminle beraber ödeyeceğimi, kiminle beraber millete hizmet edeceğimi aktarmak istiyorum. Bugün bu saate çok iyi bakın. Biraz sonra bütün cep telefonlarını çıkarın bu anı tespit edin. Çünkü bu an Türkiye için ulusal birlik için çağdaş demokrasi için töremiz örfümüz için son derece önemli bir an.

Kimle çalışacağımı o kadromuzun başında kim olacak aktaracağım. Kendisi bizim Dışişleri Bakanlığımızı, Başbakan Yardımcılığımızı yaptı. Uluslararası alanda bizi şerefle, onurla, gururla her zaman en iyi şekilde temsil etti. Kalbi ve yüreği insan sevgisi ile çarptı. Parlamentodaki tüm siyasi partilerin sevgisini kazanarak TBMM Başkanlığı yaptı. Nezaketi ve zerafeti ile TDH'nin değil her siyasi partiye gönül vermiş ulusumuzun abisi, dünyanın abisi Hikmet Çetin başkanımız.”

'İKTİDARIN MÜHRÜNÜ ALMAYA GİDECEĞİZ' 

Sarıgül, partinin ne zaman kurulacağı yönündeki soruların sıklaştığını belirterek, tarih vermedi ancak ilkbaharda kurulacağını söyledi, “Vakit geldi zaman tamam” dedi.

Kendisine ‘Ankara'ya ne zaman gideceksin’ diye sorulduğunu belirten Sarıgül, “Diyorum ki TDH, başkaları gibi Ankara'ya tabela takmaya gitmez. Demokrasinin gereği 60 tane siyasi parti var. Saygı duyuyorum. Ama untumayın onlar İçişleri Bakanlığı'na dilekçe vererek yollara düştü. Biz köylerimizi beldelerimizi kasabalarımızı ilçelerimizi illerimizi gezerek söke söke fırtına estire estire Ankara'ya gidiyoruz. Bizler Ankara'ya tabela takmaya gitmeyiz. Ankara'ya parti kurmaya gitmeyiz. Ankara'ya iktidarın mührünü teslim almaya gideriz” diye konuştu.

TDH programıyla politikasıyla kadrolarıyla seçime hazır olduğunu, Türkiye'nin nefes almasın istediklerini anlatan Sarıgül, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunun için en uygun zamanda Ankara'ya gideceğiz. Güneş doğuyor, ilkbahara kadar hareketlilik sonra bereket olacağız. Sel olup Ankara'ya akacağız. Planı da programı da hazırdır. Ama biz başkaları gibi yıllardır orada oturup ‘vıdı vıdı' konuşanlar gibi Ankara'ya şikayet etmeye karalamaya değil çare bulmaya gideceğiz. Ankara'ya gitmeye hazır mısınız? İktidarın mührünü teslim almaya hazır mısınız? Ben de hazırım. Hiç merak etmeyin. Seçim ne zaman yapılırsa yapılsın ister yarın, ister öbür gün yapılsın TDH bütün tedbirlerini almıştır. Yapılacak ilk genel seçime girmeye hazır mısınız? Ben de buradan diyorum ki sandıklar açıldığı zaman Ankara'dakiler söyleyeceklerini söylediler. Sandıklar açıldığı zaman bazıları saat 18.00'de kös kös evlerine gittiler. Sandıklar açıldığı zaman yüzü gülecek olan sizsiniz.”

TÜRKİYE'NİN ATEŞİ 40 DERECEYE ÇIKTI

Mustafa Sarıgül, Türkiye'de 1.5 milyon üniversite mezununun işsiz olduğunu, esnafın siftahsız dükkan kapattığını belirterek, “Sağlık hizmetleri masraflı hale geldi. Veliler çocuklarını istedikleri gibi okullara gönderemiyorlar” dedi.

Ak Parti iktidarından önce 130 milyar dolarlık dış borcun 275 milyar dolara çıktığını anlatan Sarıgül, “Bireysel kredilerde 3 bin 500 yurttaşın borcu varken şu an 1 milyonun üzerindeki yurttaş kredi kartlarından dolayı borçlu. Karşılıksız çek 700 bin iken 1.5 milyonun üzarine çıkmış. Bu rakamlar neyi gösteriyor? Güzel vatanımız iyi yönetilemiyor. Yurttaşlarımız moralsiz Türkiye'nin ateşi 40 dereceye çıkmış. İlaç da var çare de var” diye konuştu.

Sarıgül, yeni yılın yeni zamlarla geldiğini, memurun emeklimizin asgari ücretlinin gelirinin yeteri kadar artmadığını, işçilerin memurların, çiftçilerin, eczacılar sokakta hak aradığını söyledi ve eylemdeki Tekel işçilerine selam gönderdi.

TDH NE YAPACAK?

Mustafa Sarıgül, TDH iktidanında dil, inanç, kültür, meshep farkı olmayacağını, her yurttaşın şansını eşit olarak kullanacağı bir Türkiye'yi yeni baştan inşa edeceklerini anlattı.

Ekonomide halkın yüzünün gülmesi için cesur kararlar alıcaklarını anlatan Sarıgül, “Aşı ve işi çoğaltmak için, ticareti besleyen girişimcileri dektekleyen, esnafı mutlu eden, köylümüzün yüzünü güldüren çalışanlarımızı koruyan bir anlayışla çalışacaz. Bizi birbirimize bağlayan yolları köprüleri elektrik santrallelini internet altyapısını yeniden oluşturacağız. TDH olarak sağlık hizmetlerinin kalitesini daha da arttıracağız. Okulları üniversiteliri güçlendirip geçlerin önünü açacağız. Parası olan da okuyacak olmayan da okuyacak” dedi.

Hayal gücünu cesaretle birleştireceklerini anlatan Sarıgül, “O zaman özgür ve mutlu bir Türkiye ulusal birliği güçlü bir Türkiye varlık ve bereketi ile TC'yi ‘Bismillah' diyerek yeni baştan siz inşa edeceksiniz” şeklinde konuştu.

BAYKAL'A ÇATTI

Konuşmasında, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı adını vermeden eleştiren Sarıgül, “Lidere değil halka bağlı demokrasiyi gerçekleştireceğiz. Bizim partimizde gece darbeleri olmayacak. Seçimle göreve gelen seçimle görevden gidecek. Şimdi bizim partimizde delege ağalığı olmayacak. Kaldırıyoruz. Bundan sonra ilçe başkanlarını partiye kayıtlı bütün üyeler seçecek. Peki genel başkanları kim seçecek? Bugüne kadar ne oluyordu biliyor musunuz? Ankara'daki genel başkan kendi seçecek il başkanını atıyor, il başkanı da kendini seçecek ilçe başkanını atıyor. İlçede oturuyor kağıt üzerinde delegeleri yazıyor. Kendi seçtiğin 1100 delegeyle ömür boyu genel başkan olbilirsin ama halkın oyuyla başbakan olamazsın” dedi

Sarıgül, bugün lidere yağ çekenlerin, itaat edenlerin milletvekili olduğunu öne sürdü.

EXPO'YU İZMİR'E GETİRECEĞİZ

Mustafa Sarıgül, İzmir'in bereketine inandığını belirterek, “İzmir'e Türkiye'nin varlığını, bereketini, ulusal birliğini güçlendirmeye geldik. Güzel İzmir'e mazlumların önüne açmaya, zalimlerden mazlumların ahını almaya geldik. Güzel İzmir'e parti içi demokrasiyi anlatmaya geldik. Güzel İzmir'imize Trükiye'nin en huzur veren güven veren TDH'yi anlatmaya geldik” dedi.

Bu meydanı gördüken sonra Türkiye'nin her tarafına ‘Bismillah’ diyerek yürüyeceklerini anlatan Sarıgül, “İzmirliler yerel yönetimlerde kendi geleceklerine sahip çıkabiliyorlar. İzmir Ankara'da yeteri kadar temsil edilemiyor. TDH olarak biz yerel iktidarı genel iktidara taşımak için meydanlardayız. İzmir sanayi kenti ama sanayicimiz dertli. Yıllar geçti İzmir Limanı yeteri kadar büyütülemedi. Yurttaşlarım İzmir neyle anılırdı fuarla anılırdı, İzmir Fuarı dediğiniz zaman dünyanın gözü burada olurdu. Ama fuarımız artık sessiz. Bu sadece belediye başkanları ile ölçülmez. Onların Ankara'da ağa babaları var. Neden İzmir Fuarı'na sahip çıkmıyorsunuz” diye konuştu.

Sarıgül, İzmir'in EXPO'da Milano'ya karşı kaybetmesini Ankara'da oturup gününü gün edenlere bağlarken, “İzmir'i tanıtsaydınız da İzmir 15 milyar doları kaybetmeseydi. Milano ikinci kez kazandı. Üzüntü duyuyorm. 15 milyar doları Milano'ya niye kaptırdınız? TDH iktidarında EXPO'yu mutlaka İzmir'e siz getireceksiniz” dedi.

İzmir ile ilgili sözlerini, Efes otelinin adının değiştirilmesini eleştirerek sürdüren Sarıgül, “TDH iktidarında Efes ismi o otelin tepesinde anlı şanlı bayrağımızla birlikte yazılacaktır. Efes burada Meryem Ana burada Bergama yanıbaşımızda. Biz bu tarihi zenginliği oturup seyrediyoruz TDH iktidarında bütün dünyanın gözü Efes'te Bergamada olacak. İzmir'e gelen turist sayısı en az 5 milyon alt sınırdan başlayacak” diye konuştu.

Sarıgül konuşmasının sonunda TDH'lilerden engellileri, hastaları, yaşlıları ziyaret etmelerini isteyerek, “Kibirlenmeyin böbürlenmeyin mütevazı olun. Bir mahallede okuma yazmayan bir çocuk varsa ona destek verin. İyiliğin küçüğü büyüğü olmaz. Selam verip selamları almaya geldik bereketli sofraları kurmaya. Büyüklerimizin hayır dualarını almaya geldik renkli halaylarda Türkiye diye coşmaya geldik. Değişimin sevginin tek partisi biziz. Emeğin kardeşliğin tek partisi biziz” dedi.

Mustafa Sarıgül konuşmasını merhum annesi Hacı Ayşe Sarıgül'e ithaf etti. 84 yaşındaki babasının evde televizyondan kendisini izlediğini belirten Sarıgül, “Şoför Hakkı Sarıgıül'ün oğlu olmaktan gurur duyuyorum. Sarı taksilerle bizi bu noktaya getiren babacığımızın elinden öpüyorum. Baba bekle saat 18.00'de elini öpmeye geleceğim” dedi.

MİTİNGDEN NOTLAR

Mustafa Sarıgül, bugünkü İzmir mitinginde her zamankinin aksine sarı değil kırmızı kravat taktı. Yaklaşık 1.5 saat süren konuşmasında sık sık pet şişe içine koyduğu enerji içeceğinden içti.

TDH içinde Hikmet Çetin'den başka eski Devlet Bakanı Yüksel Yalova ile 2004 yerel seçimlerinde SHP'den İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Fehmi Işıklar da yer aldı.

Sarı balonların uçurulduğu alanda üzerinde ‘Ampul garantili dediler patlak çıktı’, ‘Anadolu'nun yağız delikanlısı’, ‘Bizim ötekimiz olmayacak’, ‘Bu yolda yalnız yürümeyeceksin’, ‘Çaresizlerin umudu, hoşgeldin’, ‘Ampulün son kullanma tarihi 2011’, ‘Byakal, gitme vaktin geldi’ pankartları açıldı.

TDH gençlik kolları tarafından hazırlanan kara çarşaflı bir kadın resmi ve iktidarı eleştiren sözler yer aldı. Resimde çarşafla kıdan ‘Üç çocuk dedin, ömrümü yedin, kocamı bitirdin. Yap bunlara babalık’ diyor. Resimdeki 3 çocuk da ‘Ak babaaa’ diye çığlık atıyor. Resimde ABD bayrağı için ‘öz evlat’ yazılırken, kötü kedi Şerafettin karikatürü de ‘O kadar zamdan sonra kafam bir milyon’ diye konuşturuldu.

Kalabalık arasında bir kişi üzerinde Türk ve Filistin bayraklarının resimleri ile Arapça yazılar yazılı atkı ve beresiyle dikkat çekti. Sarıgül'ün konuşması işitme engelliler için işaret diliyle tercüme edildi. Alanda ‘Agalar dinlesin, çare sensin’, ‘Başbakan Sarıgül’ sloganları atıldı. Sarıgül, konuşmasında beş kez ‘Bismillahirrahmanirrahim’ dedi. 

Elif DEMİRCİ- Turan GÜLTEKİN/İZMİR, (DHA)

6