Dünyanın en büyük lego gemisi

Almanya'da dünyanın en büyük lego gemisi inşa edildi

20 Ekim 2009, Salı 09:38
A A

Wolfsburg kentindeki Phaeno Bilim Merkezi’nin ziyaretçileri, 7.29 metre uzunluğunda ve yaklaşık 500 kilo ağırlığındaki konteynırı yapmak için farklı renklerde 400 bin lego parçasını bir araya getirdi.

700'DEN FAZLA KİŞİ YAPTI
Gemi, 7 bin metrekareye kurulu, gizemli mimarisiyle dikkati çeken, bilimsel olguları ve teknolojik yenilikleri eğlenceli sunumuyla kolaylıkla kavrayabilme olanağı veren merkezde 700’den fazla ziyaretçi tarafından yapıldı. Böylece, 6.90 metre uzunluğundaki Queen Mary 2 yolcu gemisiyle Guinness Rekorlar Kitabı’na giren merkez, kendi rekorunu kırmış oldu.

Phaeno, Ekim 2008’de, 65 bin parçadan oluşan, 20 metre uzunluğunda ve 150 kilo ağırlığındaki dünyanın en büyük lego köprüsüne de imza atmıştı. Danimarkaca ‘leg godt’ (iyi oyna) sözcüklerinin telaffuzu lego, 1932’de Danimarkalı marangozcu Ole Kirk Kristiansen tarafından tasarlandı.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.