Dünyanın en sağlıklı 10 ülkesi

Bloomberg Global Health Index‘in 163 ülke arasında yaptığı araştırmaya göre dünyanın en sağlıklı ülkeleri açıklandı! Araştırmada; ortalama ömür, ölüm sebepleri, beslenme alışkanlıkları gibi kriterler dikkate alındı. İşte dünyanın en sağlıklı 10 ülkesi... 

31 Temmuz 2017, Pazartesi 12:35
A A
10- İSVİÇRE

10- İSVİÇRE

Dünyanın en iyi ülkesi seçilen İsviçre, sağlık açısından da en iyiler arasında yer alıyor. Temiz havası ve oturmuş sağlık sistemiyle bu ülkede uzun yaşam beklentisi yüksek. 

9- İSVEÇ

9- İSVEÇ

İsveç, düzenli egzersiz yapan en kalabalık nüfusa sahip ülke olunca, dünyanın en sağlıklı ülkeleri arasında yer alması da şaşırtıcı olmuyor. Karbonhidrat ve zararlı yağlardan uzak bir beslenme alışkanlığı olan İsveçliler uzun yaşamanın sırrını bulmuş görünüyor. 

8- İSPANYA

8- İSPANYA

Fast food'dan mümkün olduğunca uzak duran İspanya, zeytinyağı ve sebze ağırlıklı mutfağıyla sağlıklı yaşamın tadını çıkarıyor.

7- SİNGAPUR

7- SİNGAPUR

Hem pahalı hayat koşulları hem de meşhur 'yasak'larıyla tüm dünyaya nam salan Singapur, sağlıkta da iddialı. Hatta o kadar ki kendisi Asya'nın en sağlıklı ülkesi! Pahalılığı kaliteli sağlık hizmetlerine yansıtmayınca sonuç böyle oluyor demek ki... 

6- LÜKSEMBURG

6- LÜKSEMBURG

Peyniri pizza, eti hamburger, patatesi de kızartma dışında tüketince gayet de sağlıklı olunabiliyormuş! Lüksemburg; fast food anlayışından uzak mutfağı ve sporla sentezlenmiş okullarıyla dünyanın en sağlıklı ülkeleri arasında. 

5- JAPONYA

5- JAPONYA

Gerek beslenme düzenleri, gerekse spor anlayışlarıyla dünyanın en yaşlı nüfusuna sahip ülkelerinden biri olan Japonya'da, insanlar uzun yaşamanın sırrını bulmuş gibi görünüyor. 

4- İTALYA

4- İTALYA

Akdeniz denilince ülkemiz dışında ilk aklımıza gelen ülke olan İtalya, zeytinyağı ve sebze ağırlıklı mutfağıyla 'burada kolesterole yer yok!' diyor adeta... Eh hal böyle olunca, en az 80'i görmek de mucize olmuyor.

3- İSRAİL

3- İSRAİL

İnsanlarının her gün mutlaka meyve sebze tükettiği İsrail, beslenme alışkanlıkları sebebiyle dünyanın en sağlıklı ülkeleri arasında. 

2-İZLANDA

2-İZLANDA

İzlanda olur da herhangi bir sistemi kötü olabilir mi? Olamaz! Dünyanın en huzurlu ülkelerinden biri olan İzlanda, elbette ki sağlıkta da en iyiler arasında. Hem stresten uzak yaşantısı hem beslenme alışkanlıklarıyla uzun yaşamak burada çok da zor değil...

1- AVUSTRALYA

1- AVUSTRALYA

Avustralyalılar çözümü bulmuş: Kendin üret, kendin ye! Üretiminden pişirilmesine kadar her aşamasında yer alınınca gıdanın sağlıklı olmaması da beklenemiyor haliyle. Üstüne bir de müthiş sahiller eklenince, burada yaşamak herkesin hayali oluyor...