Dünyanın en sessiz 5 yeri

İhtiyacınız olan tek şey sessizlik ise, bu mekanlar tam size göre... 

05 Ocak 2018, Cuma 21:34
A A
MICROSOFT'UN SESSİZ ODASI

MICROSOFT'UN SESSİZ ODASI

Dünyanın en sessiz noktası olma konusunda Guinness Rekorlar Kitabı'na giren bir yer var. Microsoft’un Washington eyaletinin Redmond şehrinde bulunun Yankısız Odası o kadar sessiz ki desibel ölçümleri -23 dBA olarak ölçülmüş. Microsoft odanın daha sessiz olabileceğini belirtmişler ama havadaki parçacıkların ilerleme sesinin “fiziksel limiti” bu olduğundan daha ilerleyememişler.  

Oda birbirine ağ ile örülmüş bir tabandan, ve odanın 6 yüzeyinde bulunan ses emici kamalardan oluşuyor. Bu yankısız oda ses bilimi için araştırma ve testlerde kullanılmakta. Odaya giren bir gazeteci odanın “baskıcı bir sessizliği” olduğunu belirtiyor.

HOH YAĞMUR ORMANI/ WASHINGTON

HOH YAĞMUR ORMANI/ WASHINGTON

Yaklaşık 11 yıl önce akustik ekolojisini inceleyen Emmy ödülü sahibi Gordon Hempton, 922 bin hektarlık bir alanı koruma altına almak için “Bir Parça Sessizlik” projesini başlattı. Bu parça Hoh Yağmur Ormanı'nda küçük kırmızı bir taşla sembolize edilmiş.  

Yağmur ormanı yakınında çok az yol bulunmakta ve Hempton 3 adet havayolu şirketini bu noktanın üzerinden uçmaması için ikna etmiş. Bölgenin bol bol yağış alması ve nemli olması ile, kayalıklar üzerinden yetişen yosun ve eğrelti otlarının bir örtü vazifesi görüyor. Bu da bölgedeki sesin yayılmasını önlüyor. Bölge bu özelliklerinden dolayı UNESCO Dünya Mirası olarak listelenmiş durumda.  

NEGEV ÇÖLÜ/ İSRAİL

NEGEV ÇÖLÜ/ İSRAİL

Kudüs ve Tel Aviv arasında bulunan Negev Çölü, o kadar sessiz ki, bölgeyi ziyaret edenler kulaklarının sessizlikten çınladığını belirtiyor.  

Bölgede sadece birkaç bedevi yerleşimi var, ama göçebe olan bu yerli halkın yapay seslerden, arabalardan, elektrikli aletlerden uzak yaşamı şehirliler için rahatsız edici bir seviyede.  

KRONOTSKY/ RUSYA

KRONOTSKY/ RUSYA

Bölgeyi ziyaret eden National Geographic muhabiri David Quammen “Bazı yerler o kadar harikulade ve kolayca bozulan mekanlar ki, belki de oraya gitmememiz gerek. Bu paradoks Kronotsky Doğa Koruma Alanı’na da uygulanabilir” diyor.  

Kronotsky Doğa Koruma Alanı, Rusya’nın en doğu bölgelerinden birinde, yaklaşık 3 milyon hektarlık bir bölgede, yanardağların, ormanların, tundraların, ırmakların arasında bir bölge. Bölgenin en ilginç özelliklerinden birisi ise Ölüm Vadisi. Bu vadide hidrojen sülfür ve karbon disülfür oranları o kadar yüksek ki, hiçbir canlı buradan sağ çıkamıyor. Belki Quammen’in tavsiyesine uyup bölgeyi ziyaret etmeyebiliriz ama kendisinin bahsettiği paradoks burada başlıyor: Yüzlerce kilometre boyunca hiç bir yol ve medeniyet belirtisi olmayan bölge tam bir sessizlik abidesi.  

HALEAKALA KRATERİ/ MAUİ

HALEAKALA KRATERİ/ MAUİ

Haleakala yanardağı içinde barından Haleakala Ulusal Parkı, 3 bin metrelik bu devin etrafında kurulu. Yanardağ kraterine kurulu bir koruma kalkanı, popüler bir turist noktaları; panaromik manzaralar, dünyanın başka yerinde olmayan bitkiler ve sessizlik…  

Park çalışanları krater civarında ölçülen ses seviyesinin 10 dBA’yı geçmediğini belirtiyor. Hoh Yağmur ormanını koruma altına alan Gordon Hempton ise bu bölgeyi Dünyanın En Sessiz Noktası olarak tanımlıyor.