Dünyanın en uzun boylusu yurda döndü

2 metre 46.5 santimetre boyuyla dünyanın en uzun insanı olarak Guinness Dünya Rekorlar Kitabı'na girmeyi başaran Sultan Kösen, Mardin'e döndü

04 Ekim 2009, Pazar 14:14
A A

Yaklaşık 15 gün önce Londra’da düzenlenen basın toplantısında 2 metre 46.5 santimetre boyuyla Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’na girmeyi başaran, ardından İngiltere, ABD ve Avusturya’da düzenlenen tanıtım etkinliklerine katılan Sultan Kösen, Mardin’in Derik ilçesine bağlı Alibey köyü Dede mezrasındaki evine geldi.

4 yıldır "dünyanın en uzun insanı" unvanını taşıyan 236 santimetre boyundaki Çinli Bao Xishun’dan dünya rekorunu alan Sultan Kösen, köyde coşkuyla karşılandı. Kösen, bu rekoru elde etmenin sevincini, köyde yer sofrasında yakınlarına ve hemşehrilerine verdiği yemekle paylaştı.

'BASINDAN GİZLİ İNGİLTERE’YE GİTTİM'

5 çocuklu Kösen ailesinin 27 yaşındaki oğlu Sultan Kösen, dünyada en uzun boy (2 metre 46.5 santimetre), en büyük el (27.5 santimetre) ve en büyük ayaklara (36.5 santimetre) sahip olması nedeniyle Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’nın 2010 baskısında yer aldı.

Kösen, geçen şubat ayında Ankara’da hastanede tedavi görürken, İngiltere’den Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’nı düzenleyen yetkililerin kendisine telefonla ulaşarak, Türkiye’de görüşmek istediğini, ardından bu yetkililerin Ankara’ya gelerek boyunu ölçtüğünü söyledi.

Ölçüm sonucunda boyunun 2 metre 46.5 santimetre olarak tespit edildiğini ve yetkililerin kendisine eylül ayında İngiltere’ye gelmesi için davet ettiğini bildiren Kösen, şöyle konuştu: "Bana, ’Ölçümlere göre dünyanın en uzunusun. Ancak bunu İngiltere’de düzenlenecek basın toplantısıyla açıklayacağız. Bu nedenle medyanın bu olaydan haberi olmaması lazım. Rekoru ve gelişini kesinlikle medyadan gizli tutmalısın’ dediler.

Ben de bu uyarı üzerine olayı gazetecilerden gizledim. 14 Eylül’de Londra’ya gittim. Orada düzenlenen basın toplantısının ardından dünyanın en uzun boylu kişisi olduğum resmi olarak açıklandı. Ardından Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’nın 2010 baskısının tanıtımı etkinliklerine katıldım."

'BOYUMLA ARTIK GURUR DUYUYORUM'

Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’na girmeden önce çok uzun boylu olmasının dezavantajlı olduğunu düşünerek, sürekli insanlardan kaçtığını ifade eden Kösen, rekorun ardından artık böyle düşünmediğini kaydetti.

Kösen, rekorun açıklanmasının ardından Londra’da çok sayıda televizyon programına katıldığı belirterek, şöyle konuştu: "Eskiden insanlar tarafından dışlandığımı düşünerek, hep içime kapanırdım. Ailem dışında kimseyle diyaloğa girmezdim. Ancak bu rekor sayesinde tüm dünyanın benimle ilgilendiğini görünce düşüncem değişti. Artık dışlandığımı düşünmüyorum. Normal bir insan gibi yaşamımı devam ettirmeye karar verdim. Tek başıma ülkemi temsil etme şansına sahip olduğum için çok sevinçliyim. Bir Türk olarak kendimle gurur duyuyorum."

'RÜYAMDA BİLE GÖREMEDİĞİM ÜLKELERİ GÖRÜYORUM'

Yurt dışından kendisine yoğun ilginin olduğunu, 2 hafta sonra Fransa, İtalya ve Almanya başta olmak üzere çok sayıda Avrupa ülkesinde düzenlenecek Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’nın tanıtım etkinliklerine katılacağını vurgulayan Kösen, şöyle konuştu: "Her ülkede, televizyon ve gazetelerin yanı sıra insanlardan da büyük ilgili görüyorum. Ünlü birisi olmak çok güzel bir duyguymuş. Herkes benimle hatıra fotoğrafı çektirmek istiyor.

Ben Derik’in bir mezrasında yaşarken, bu rekor sayesinde yaşamım tamamen değişti. Rüyamda bile göremediğim ülkeleri görüyorum. Hayal edemeyeceğim kadar ünlü oldum. Ancak, hiçbir yer Türkiye kadar güzel değil. O ülkeleri gezmek çok güzel, ancak burada yaşamanın tadı başka. Türkiye’yi dünyada temsil ettiğim için çok mutluyum."

'BOYUMA DEĞİL, HUYUMA UYGUN EŞ ARIYORUM'

Sultan Kösen, Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’na girmesine Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile AK Parti Mardin Milletvekili Cüneyt Yüksel’in büyük katkısı olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti: "Birçok Avrupa ülkesinden reklam ve şov programlarında yer almam konusunda iş teklifleri alıyorum. Hatta benim hayatıma yönelik belgesel hazırlamak isteyenler var. Herkesçe tanınmak çok hoş. Herkes sizinle ilgileniyor ve görüşmek istiyor.

27 yaşına geldim ve artık evlenmek istiyorum. Rekorun ardından Türkiye’deki evlilik programlarından teklif geldi. Ancak katılmak istemedim. Ben zaten tanınıyorum. Boyu boyuma uygun olmasa da huyu huyuma uygun birini arıyorum. Boyuma uygun eş bulmam zaten imkansız. Aradığım eş en az 1 metre 85 santimetre olmalı. Türkiye genelinde kendime uygun bir eş arıyorum. Evlenip, mutlu bir yuva kurmak istiyorum."

'O ARTIK MARKA HÂLİNE GELDİ'

Sultan Kösen’in kardeşi Hasan Kösen ise kardeşiyle İngiltere’ye gittiğini belirterek, şöyle dedi: "Rekoru almasından dolayı çok mutluyuz ve kendisiyle gurur duyuyoruz. Yaklaşık 6 ay rekoru gizledik. Benimle Sultan’dan başka kimse bilmiyordu. Sultan’a yurt dışından büyük ilgi gösteriliyor. Artık o bir marka haline geldi. Yurt dışında Türkiye’nin tanıtımını yapıyor. Bunu daha iyi yapabilmesi için yetkililerden destek bekliyoruz."

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;