Dünyanın en yaşlı ağacına pastalı kutlama  

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde bulunan ve dünyanın bilinen en yaşlı 5 ağacından biri olan 4 bin 112 yaşındaki porsuk ağacının yeni yaşı pasta kesilerek kutlandı

25 Temmuz 2017, Salı 17:58
A A
Alaplı Gümeli Beldesi Bölükleri yaylasında geçtiğimiz yıl tescillenen dünyanın bilinen en yaşlı 5 ağacından biri olan porsuk ağacının 4 bin 113 yaşı, pastası kesilerek kutlandı.

Bronz Çağı'ndan itibaren Anadolu’da yaşayan yegane canlı olduğu düşünülen ağacı ziyaret eden Gümeli Belde Belediye Başkanı Ahmet Saydam, ağacın yeni yaşını kutlamak için pasta getirdi.


GEÇEN YIL TESCİLLENMİŞTİ


Gümeli Bölüklü ve Bacaklı yaylaları eteklerinde geçtiğimiz yıl keşfedilen porsuk ağacı, kesilen pasta ile yeni yaşına girdi.   41 asırlık porsuk ağacının yeni yaşı kutlamalarını festivale dönüştürmeyi planladıklarını ifade eden Saydam, "Bronz çağından bugüne kadar Anadolu’da yaşayan yegane canlı  olduğu düşünülen 4 bin 112 yaşındaki ağacımız geçen yıl Orman ve Su İşleri Bakanlığımız tarafından tescillenmişti.


EN YAŞLI PORSUK AĞACI


Bu sene de 1 yıl yaşlanarak 4 bin 113 yaşına girmiş oldu. Bu ağacımız dünyanın en yaşlı 5 ağacı arasında ve  dünyanın en yaşlı porsuk ağacı olarak tescillendi. Tescillenip duyurulmasının ardından Türkiye’nin bir çok bölgesinden 1 yılda on binlerce insan ağacı görmeye geldi.  Gümeli yayalarında bir çok porsuk ağacının bulunduğunu anlatan Saydam, "Bölüklü ve Bacaklı yaylalarında bin 987 ve bin 164 yaşlarındaki ağaçlar ile yaşları ortalama 300 ile 500 arasında değişen çok sayıda porsuk ağacı bulunmaktadır. 4 bin 113 yaşındaki porsuk ağacı ise en yaşlı ağaçtır.

Beldemiz Bölüklü yaylasında, bundan sonra da düzenleyeceğimiz yayla şenlikleri ile 4 bin 113 yaşındaki ağacın her yıl yeni yaşını kutlayarak geniş kitlelere yaymak istiyoruz" diye konuştu.  
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;