Dünyanın yeni salgını Ebola'nın bilinmeyenleri

Dünya şimdiden bine yakın can alan Ebola salgınını konuşuyor. Özellikle Batı Afrika'da halka virüsten ölenlerin yakılması çağrısı yapılıyor. Virüs, adını Kongo'daki Ebola nehrinden alıyor..

02 Ağustos 2014, Cumartesi 20:22
A A

Batı Afrika’da Ebola salgını 729 can alırken, Dünya Sağlık Örgütü salgını “Felaket” olarak yorumladı. Sierra Leone'de acil durum ilan edildi. Askerler kapı kapı dolaşıp hasta arıyor. Halka "Eboladan ölenleri yakın" emri verildi.

Afrika'nın batısındaki 4 ülkede görülen ebola virüsü korkusu tüm dünyayı sardı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), salgında ölenlerin sayısının 729'a çıktığını duyurdu. Virüsten en çok etkilenen üç ülke Sierra-Leone, Gine ve Liberya'da olağanüstü önlemler alındı. Liberya Devlet Başkanı Ellen Johnson Sirleaf'in CNN televizyonunda çıktığı canlı yayında korku dolu gözlerle sarfettiği "Her yerde cesetler var. Halkım artık gerçeği görüyor ve bundan dolayı endişeli ve panik içinde. Acilen yardım istiyoruz" sözleri salgının boyutları konusunda tüm dünyayı ürküttü. Sierra Leone lideri Ernest Bai Koroma ülkesinde acil durum ilan ederken virüsünün görüldüğü yerler karantinaya alındı. Liberya'da ise okullar kapatıldı,kamu görevlileri iş bıraktı. Afrika'da faaliyet gösteren Arik ve ASKY şirketlerinin ardınan Emirates Havayolları da ebolanın görüldüğü havaalanlarına düzenleyecekleri uçuşları iptal etme kararı aldı.

HASTALARA YARDIM EDERKEN VİRÜS KAPAN DOKTORLAR VAR

WHO'nun açıkladığı son rapora göre ebola nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı Gine'de 339'u, Sierra Leone'de 233'ü, Liberya'da da 156'yı buldu. ABD ve Liberya vatandaşı birinin Nijerya'da ölmesinin ardından, bu ülkede de 69 kişi karantina altına alındı. 122 yeni vaka daha tespit ettiğini açıklayan örgüt dün Batı Afrika ülkeleri liderleriyle Gine'de yapılan zirve sonrası 100 milyon dolarlık bir eylem planını uygulamaya sokacağını da açıkladı. Hastalara yardım ederken virüs kapan iki ABD'li doktorun tedavisi ise sürüyor.

KAPILAR KAPANDI KONTROLLER ARTTI

Batı Afrika'yı ebola salgını korkusu sararken virüsün Avrupa ve Amerika'ya sıçrama ihtimali ise batılı ülkeleri korkutuyor. Fransa, ABD ve Kanada, vatandaşlarının salgının görüldüğü ülkelere gitmemeleri çağrısı yaptı. Birçok Avrupa ülkesi ve ABD 'de de sınır kapıları ve havalimanlarında kontroller 7 gün 24 saate çıkartıldı. Lübnan Çalışma Bakanlığı ise bu ülkeden gelen işçilere çalışma izni vermeyeceklerini bildirdi.

İşte dünyanın yeni kabusu Ebola  ile ilgili bilinmeyenler:

Kaynak: SABAH

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;