Dünyaya adalet çağrısı

Roma'da yapılan Dünya Gıda ve Tarım Örgütü Zirvesi'nde konuşan Başbakan, “Yoksul ülkelerdeki içler acısı manzara gibi zengin ülkelerdeki sınırsız tüketimi de görüyoruz. Bu dengesizlik giderilmeli. Adalet duygusunun aşınmasına izin vermemeliyiz” dedi

Dünyaya adalet çağrısı

ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİ

Başbakan Tayyip Erdoğan, İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenen Birleşmiş Milletler Dünya Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) zirvesinde dünyaya yoksullukla mücadelede önemli mesajlar verdi. Yoksul ülkelerdeki içler acısı manzara gibi zengin ülkelerdeki sınırsız tüketimi de gördüklerini söyleyen Erdoğan, “Bu manzaranın sürdürülebilir olmadığı açıktır” diye konuştu.

ÖNCELİK  KÜÇÜK ÇİFTÇİYE

Başbakan Tayyip Erdoğan şöyle dedi: “Dünyada oluşan eşitsizliğin bir an önce giderilmesi, yoksulların olduğu kadar, refahta olanların da gelecekleri açısından önemlidir. Adalet duygusunun aşınmasına izin vermemeliyiz. Sorunun çözümü için tarımsal yatırımlar teşvik edilmelidir. Desteklemelerde küçük çiftçiye öncelik verilmesi ve çiftçinin girdiye erişiminin sağlanması sorunu çözecektir.”

KRİZ YOKSULLUĞU ARTTIRDI

2006’daki gıda krizi ve ardından gelen finans krizinin, açlık tehdidini artırdığını söyleyen Tayyip Erdoğan, “2007-2008’deki ürün fiyatındaki artış, gelişmiş ülke çiftçisine yaramıştır. Ancak az gelişmiş ülke çiftçileri olumsuz etkilenmiştir. Bunlar sermaye bulamadığından üretim yapamamıştır. Bu, kırsal alanda olduğu gibi şehirlerdeki yoksul kesimde açlık ve yoksulluğu daha da ağırlaştırmıştır” diye konuştu.