Duruşmada savcıya yumruk!

Duruşmada savcıya yumruk!

23 Kasım 2009, Pazartesi 16:27
A A

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki bir çete davasında 7 yıldır tutuklu olan sanık, “Aynı mütalaayı tekrar ediyorum“ diyen Savcı Nuri Ahmet Saraç'a yumruk attı. Hastaneye kaldırılan Savcı Saraç'ın burnunun kırıldığı öne sürüldü.

Ergenekon soruşturmasının yürütüldüğü Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde hareketli saatler yaşandı. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 9 yıldır devam eden ”adam öldürme” suçunu işlediği iddia edilen bir çetenin davasında duruşma savcısı yumruklandı. Yargıtay'ın bozma kararı vermesinden sonra yapılan ilk duruşmada Savcı Nuri Ahmet Saraç, Yargıtay'ın bozma kararından önceki mütalaasını tekrar etti.

Bozma kararının sanıklar lehine olmasına rağmen, Savcı Sara'’ın ikinci kez fazla ceza istemesi 7 yıldır tutuklu yargılanan ve Edirne F Tipi Cezaevinden getirilen sanık Ejder Çetinkaya'yı kızdırdı. Mahkemenin ara kararını hazırlaması için askerlerin arasında salondan dışarı çıkartılan Ejder Çetinkaya, savcının ön tarafında bulunan sandalyeye basarak Saraç'ı yumrukladı. Duruşma salonuna çağrılan Adli Tabip'in Savcı Saraç'a ilk müdahaleyi yapması sırasında ise seyirciler arasında yer alan Ejder Çetinkaya'nın ağabeyi Engin Çetinkaya da mahkeme heyetine yönelik olarak ”Yeter ulan bu kadar zamandır yatıyorlar” diye bağırdı.

Duruşma salonunda yaşanan bu olaydan sonra ara kararlarını açıklayan mahkeme, ”Duruşmanın bitimi sırasında salondan ayrılmak üzereyken Cumhuriyet Savcısı Nuri Ahmet Saraç'a saldırarak burun ve göz hizasına yumruk atan ve Cumhuriyet Savcıs'nın yaralanmasına neden olan Ejder Çetinkaya hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu” belirtti.

Mahkeme ayrıca ”Yeter ulan bu kadar zamandır yatıyorlar” sözleriyle mahkeme heyetine hakarette bulunan Çetinkaya'nın ağabeyi Engin Çetinkaya hakkında da suç duyurusunda bulundu. Sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar veren mahkeme duruşmayı 5 Mayıs 2010'a erteledi.

Olaydan sonra Adliye binasından ayrılan Savcı Saraç'ın tedavi olmak için isminin açıklanmadığı bir hastaneye gittiği öne sürüldü.

Haluk Ziya ATALAY/ İSTANBUL, (DHA)

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;