Düşen faizler ev sahibi yapıyor

Aralık 2009-Mart 2010 dönemlerini kapsayan ilk sonuçlara göre, anket yapılan kişilerin büyük çoğunluğu mevcut piyasa koşullarının ev alımı için uygun olduğunu düşünüyor

21 Nisan 2010, Çarşamba 17:14
A A

ING Bank, İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Nielsen işbirliği ile emlak piyasasının nabzını tutacak olan ''ING Mortgage Barometre''yi hayata geçirdi. Her ay düzenli olarak gerçekleştirilecek olan ING Mortgage Barometre araştırmasının sonuçları konut satın alma trendleri, konut kredisi kullanma eğilimi, tercih edilen yatırım araçları gibi birçok sorunun cevaplarını kapsayacak.

Ankete katılanların yarısı konut alırken kredi kullanmayı düşünüyor. Konut kredilerinde yeniden bir canlanma gözlemleniyor. ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren, ING Mortgage Barometre tanıtım toplantısında, barometre sonuçlarını değerlendirirken, aralık ayından itibaren kredilerin canlanmaya başladığını, düşük faiz ortamının konut alma iştahını çok olumlu etkilediğini gördüklerini belirtti.

Dağdeviren, ''Faizlerde ciddi bir şok beklemiyoruz. Düşük faizler konut alım iştahını desteklemeye devam edecek gibi gözüküyor'' dedi. Tasarruf oranlarının düşük olduğunu anlatan Dağdeviren, şunları kaydetti: ''Gayrimenkulün yatırım araçları içinde ilk sırayı almasını makrokekonomik istikrarın henüz temin edilmediğinin bir göstergesi olarak yorumluyorum. Sermaye piyasasının gelişmesine yönelik atılacak her adım, konut sektörünün finansman imkanlarını destekleyerek, konut sektörünü olumlu etkilemesinin yanı sıra verimliliğe ve ekonomik büyümeye çok olumlu katkılar yapacaktır.'' '

'PİYASA HENÜZ DOYMADI''

Herkesin daha iyisini hayal ettiğini, ancak aile evi kavramının artık Türkiye'de pek kalmadığını söyleyen Dağdeviren, ''İyi haber; düşük faiz ortamı ile birlikte ev sahibi olmak daha ulaşılır oldu. Eğer Türkiye'de düşük faiz ortamı korunabilirse bu iştahın devam etme olasılığı çok güçlü gözüküyor'' dedi.

Dağdeviren, katılımcılara uygun ortalama ev fiyatlarının 97 bin 673 lira düzeyinde, ortalama ev taksitlerinin de 990 lira olduğunu söyledi. Anket sonuçlarına göre iyi zamanda bugünün geleceğe tercih edildiğini, çocukların düşünülmediğini belirten Dağdeviren, bunun da Türkiye'nin istenilen refah düzeyine ulaşmadığını, piyasanın henüz doymadığını gösterdiğini vurguladı.

Konuşmasının ardından soruları da yanıtlayan Dağdeviren, ''Makroekonomik istikrar sağlandığında konut yatırım tercihinde kaçıncı sıralarda yer alacak?'' şeklindeki bir soru üzerine, ''Bana göre son sıralara düşmesi lazım'' diye konuştu. Faiz oranlarıyla ilgili olarak da Dağdeviren, yakın dönemde faizde çok belirgin sürprizler yaşamayı öngörmediklerini kaydetti.

''ÜLKE OLARAK KRİZİMİZ HİÇ BİTMİYOR''

ING Bank Konut Finansmanı Genel Müdür Yardımcısı Özgür Öztürk de barometre yoluyla halkın nabzını doğru tutmayı amaçladıklarını belirtti. 14 ilde, bini aşkın tüketici ile ING Mortgage Barometre'yi gerçekleştirdiklerini ifade eden Öztürk, aylık yapılan bu araştırma ile sektörün tüm oyuncularına katkı sağlayacak bir endeks sunmayı hedeflediklerini vurguladı.

Nielsen Özel Araştırmalar Direktörü Bahadır Tomaç ise ankete katılanların yarısını erkek yarısını da bayanların oluşturduğunu ve ortalama yaşın 44, ortalama hane gelirinin ise 1.652 lira olduğunu söyledi.

Soruları da yanıtlayan Tomaç, Nielsen'in bir araştırmasında ''Krizden sonra ne yapacaksınız?'' yönündeki soruya bütün Avrupa ülkelerinden yanıt ''yatırım'' olurken Türkiye'de ''borç ödeyeceğiz'' şeklinde olduğuna dikkati çekerek, ''Biz krizden çıksak da ülke olarak krizimiz hiç bitmiyor. Gerçek halk kitlelerine baktığımızda zaten krizden hiç çıkmadı ki. Dolayısıyla da yatırım yapmamanın temel sebebi iki yakanın bir araya henüz gelmemesinden kaynaklı. Borcumuzu kapatmak bizim için yatırım aslında, düze çıkmak olduğu için...'' dedi.

Bilgi Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Orhan Erdem de anketin ilk sonuçlarına ilişkin olarak konut sektöründe iyimserliğin arttığını ifade etti.

Anket çalışmasına katılanların yüzde 62'sinin yatırım yapmadığını belirttiğini, yatırım yapanların da en çok tercih edilen yatırım aracı olarak gayrimenkulü seçtiğini söyleyen Erdem, gayrimenkule yatırımı yapanların oranının, diğer bütün finansal enstrümanlara yatırım yapanların toplamından daha fazla olduğunu vurguladı.

Erdem, ''İnsanların yarıdan fazlası şu anda konut alımı için uygun bir zaman olduğunu düşünüyor. İnsanların yarısı konut alırken kredi kullanmayı düşünüyor. Konut kredileri hacmi GSYİH'nin yüzde 5'ine ulaştı'' diye konuştu. (AA)

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;