Düşen uçakta 2 Türk

Afganistan'da, içindeki 43 kişiyle düşen uçaktaki yolculardan 2'sinin Türk olduğu açıklandı

Düşen uçakta 2 Türk

Afganistan’da düşen Pamir Havayolları’na ait uçakta 38 yolcu ve 5 kişilik mürettebat bulunduğu ve yolculardan ikisinin Türk olduğu bildirildi.

Afganistan İçişleri Bakanlığı sözcüsü Zemaray Başari, Reuters ajansına yaptığı açıklamada, 38 yolcu ve 5 kişilik mürettebatın bulunduğu uçağın Salang Geçidi’nde düştüğünü, Pamir Havayollarının, uçakta çok sayıda yabancı olduğunu bildirdiğini söyledi.

Başari, NATO öncülüğündeki birliklerden, insansız uçaklarla enkazın yerini belirlemeye yardım etmelerinin istendiğini belirtti. NATO öncülüğündeki birliklerin bir sözcüsü de enkazı aramak üzere bir uçak gönderildiğini bildirdi. Kunduz’dan havalanan ve Kabil’e giden uçağın önce kaybolduğu bildirilmiş, daha sonra Kabil’e yaklaşık 100 kilometre mesafede düştüğü kaydedilmişti.

Kazanın nedeni bilinmiyor, ancak hava koşullarının etkili olabileceği ifade ediliyor. Pamir Havayolları, Afganistan’da genellikle iç hat seferleri yapan 3 özel havayolu şirketinden biri. 

İHH ÇALIŞANI 2 TÜRK DE UÇAKTAYDI

İHH İnsani Yardım Vakfı ise yaptığı açıklamada Afganistan'da düşen uçakta iki çalışanının bulunduğunu belirtti

Yapılan açıklamada İHH İnsani Yardım Vakfı Asya Sorumlusu Faruk Aktaş ve İHH Gönüllüsü Bahattin Yıldız'ın Kunduz'da açmayı planladıkları yetimhaneye arsa bulmak için bölgeye gittikleri belirtildi. 35 yaşındaki Aktaş ve 54 yaşındaki Yıldız, gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra Kabil'e dönmek için Pamir havayollarına ait uçağa bindiği ifade edildi.

DHA - AA