Düşük karbon için önlem almalıyız

Avrupa Birliği'nin karbon salınımını azaltmak için Türkiye'ye baskı yapabileceğini söyleyen TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, “Bu konuda üzerimize düşeni yapmalı ama ekonominin kaldıramayacağı yükler altına da girmemeliyiz” dedi

24 Kasım 2009, Salı 05:00
A A

FAZLA YÜK GETİRMEMELİ

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Avrupa Birliği’nin (AB) 2020’de yüzde 20 emisyon, yüzde 20 enerji verimliliği hedefi koyduğunu belirterek, birliğin, aday ülkelerin bu doğrultuda hedef almalarını beklediğini söyledi. Yalçındağ, “Türkiye bu konuda AB baskısı hissedebilir. İklim değişikliğiyle mücadelede Türkiye üzerine düşeni yapacaktır. Ancak ekonomisinin kaldırabileceğinden fazla bir yük altına girmekten kaçınmalıdır” diye konuştu.

İŞ DÜNYASI ÖNCÜ OLMALI

İstanbul’da düzenlenen ‘Türkiye’de Düşük Karbon Ekonomisine Geçiş için Arayışlar’ konferansında konuşan Yalçındağ, Türkiye’nin düşük karbonlu ekonomiye geçiş yönünde politikalar geliştirerek, enerji tasarrufu ve enerji verimliğini artırıcı önlemler alması gerektiğini söyledi. Yalçındağ, “Üretimde çevre dostu teknoloji ve teknikleri kullanmalı, araştırma-geliştirme faaliyetlerini desteklemeliyiz. Düşük karbonlu ekonomiye geçiş yolunda iş dünyası da öncü bir rol oynamalı” dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;