Prof. Dr. Teoman Kadıoğlu

//icdn.posta.com.tr/images/{aspect}/2017/02/01/8186532.teoman-kadioglu.png

Düzenli değilse ağrı olabilir

Cuma, 07 Haziran 2013 - 05:00

Erkek düzenli boşalmıyorsa meni kanallarındaki dolgunluğa bağlı testis ve kasık ağrıları olabilir. Çözümü için gün aşırı, boşalmak gerekir. Ama buna rağmen ağrılar devam ediyorsa mutlaka bir üroloji uzmanına başvurulmalı

SORU: Testislerimde ağrı var


22 yaşındayım. 1 haftadır testislerimde ağrı var. Bu ağrı kendini genellikle akşam saatlerinde belli ediyor. Son günlerde penisimin ucunda da bir ıslaklık oluyor. Sanki meni gibi. Mastürbasyon yapmadığımda, rüyamda da boşalmıyorum. 15 gündür mastürbasyon yapmadım. Bundan kaynaklanabilir mi? CEVAP Düzenli boşalmayanlarda meni kanallarında dolgunluğa bağlı testis ve kasık ağrılarının olması gayet normaldir. Gün aşırı, düzenli boşalmak ile bu ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Buna rağmen ağrı geçmiyor ise mutlaka bir üroloji uzmanına başvurun.

[[HAFTAYA]]

SORU: Cinsel yaşamım etkilenecek mi?

55 yaşındayım ve 20 yıldır evliyim. Benim sorunum 1.5 yıldır sık idrara gitmem. Doktora gittim, prostat sorunum olduğunu söyledi. Prostat cinsel yaşamı mı etkiler mi? CEVAP Şikayetlerin derecesine bağlı olarak erkeklerde 50’li yaşlardan itibaren sertleşme sorunu ortaya çıkabilir. Diyelim, 60 yaşında birinin prostatı çok büyüdü. Bu yüzden de sürekli tuvalete gidip idrar yaparken yanmalar, sızılar yaşıyor. Akşam yatağa yattıktan sonra bir-iki saatte bir tuvalete kalkma ihtiyacı duyuyor. Bu durumdaki birinin bir anda odaklandığı tek şey idrar problemleri olur. Öyle ki, sinemaya gittiğinde ilk önce tuvaleti gözüne kestirir. İşte tüm bunlar cinsellikten uzaklaşmak için yeterli sebep. Kişi öyle sorunlar yaşıyordur ki, cinsellik umurunda bile değildir. Maalesef bu şikayetler sertleşme sorununu da tetikleyebilir. Zaten 40’lı yaşlardan sonra erkeklerin cinsel yaşamında bir iniş süreci olur; performansta bir azalma süreci başlar. Bir de bunun üstüne prostatın yol açtığı belirtiler eklenince hasta sertleşme sorunuyla karşı karşıya kalabilir. Eğer hasta bir üroloğa başvurursa önce prostat yakınmaları ortadan kaldırılır, buna bağlı olarak da sertleşme sorunu düzelir.


SORU: Benden sperm gelmiyor, neden?

16 yaşındayım ve benden sperm gelmiyor. Mastürbasyon sırasında sadece penisimin ucuna şeffaf bir sıvı gelmesi. Ama fışkırma olmuyor. Sadece damla damla geliyor. Ne yapabilirim? CEVAP Meninin gelmemesi çeşitli sorunların belirtisi olabilir. Meni keselerinin doğuştan gelişmemiş olması veya kanallarının tıkalı olması, meninin dışarıya çıkacağına mesaneye doğru geri kaçması bu nedenler arasındadır. Bir üroloji uzmanına başvurarak tekiklerinizi yaptırmanızı öneririm.