DYH'dan Sabah'a yalanlama

Doğan Holding, Sabah gazetesinde yer alan "Doğan 1 taşla 5 kuş vurmaya çalışıyor" haberinin uydurma ve kasıtlı olduğunu açıkladı

11 Ekim 2009, Pazar 17:20
A A

Doğan Holding'in açıklamasında bu yayınların kamuoyunu ve bağımsız yargıyı etkilemek üzere yapıldığına yer verildi.

Doğan Holding'in konuya ilişkin yazılı açıklaması şöyle: “Sabah gazetesinin 11 Ekim 2009 tarihli nüshasında yer alan ‘Doğan 1 taşla, 5 kuş vurmaya çalışıyor’ ve ‘9 Ekim’de kararı duyurmadan önce süreçten haberiniz oldu mu?’ başlıklı yazılar yine uydurma ve kasıtlı olup, kamuoyunu ve bağımsız yargıyı etkilemek üzere yapılmıştır.

Israrla sürdürülen ve bir kampanyaya dönüştürülen hukuka, ahlaka ve yayıncılık ilkelerine aykırı bu yayınları, medya sektörü adına vahim bir talihsizlik olarak değerlendiriyoruz.

Haberdeki iddialara yönelik olarak gerçekler aşağıda yer almaktadır:

1. Danıştay’ın 1 Ekim’de aldığı yürütmeyi durdurma kararı Doğan Grubu’na 8 Ekim 2009’da tebliğ edilmiş ve 9 Ekim 2009 sabahı borsa seansı açılmadan kamuoyu ile paylaşılmıştır. Doğan Grubu hisselerinde tanık olunan yükseliş, seans öncesinde yapılan açıklama üzerine, yatırımcıların tercihini yansıtmaktadır.
2. Doğan Grubu’nun mahkemelere yaptığı başvurularda daha önceden alınmış ve açıklanmış Danıştay kararlarına atıfta bulunması, Türkiye’de ve dünyada geçerli olan çok yaygın bir uygulamadır. Hukuki layihalardaki taleplerin, geçmiş mahkeme kararlarına dayandırılması dünya hukuk tarihinin en eski günlerinden beri uygulanan bir yöntemdir; bunda gayri kanuni ya da usule aykırı hiçbir yan bulunmamaktadır.
3. Kamuoyunun yanlış bilgilendirilerek yanıltılması yönündeki bu haberlerle ilgili olarak Doğan Holding her türlü yasal hakkını kullanacaktır.
4. Yasal ve etik olmayan bu yönlendirmelere rağmen, Türkiye’de hakimlerin olduğu, hukuka ve vicdanlarına göre karar verdiklerine inancımız tamdır.”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;