Ebedi dostluktan ağlatacak anılar

Fenerbahçe Kulübü eski başkanlarından Faruk Ilgaz, kulüp doktoru Reşat Dermanver'in ameliyat parasını dönemin Galatasaray Başkanı Selahattin Beyazıt'tan aldığını söyledi

01 Mart 2011, Salı 13:53
A A

Galatasaray’ın aylık resmi yayın organı Galatasaray Dergisi’nin Mart ayı sayısında, Faruk Ilgaz ile "Kardeşlik günleri" ile ilgili röportajı yayımlandı.

Milliyetçi bir insan olduğunu ifade eden Faruk Ilgaz, "Ben Türk kulübünün, taraftarlarının da birbirlerine düşman gözle bakmaması gerektiğini düşünüyorum. Ecnebi takımlar, gerek Yunan, gerek İngiliz takımları Türkiye’ye gelmişler ve çok zulüm yapmışlardır.

O yüzden Avrupa kupalarında Galatasaray biriyle maç yaptığı zaman ben Galatasaray’ın kazanmasını isterim. Aynı şeyi Fenerbahçe yabancı takımlarla oynadığı zaman da Galatasaray’dan beklerim.

Galatasaray, Panathinaikos ile oynadığında ben rakibin kazanmasını nasıl isteyebilirim ki? Eskiden hiç yoktu böyle şeyler" ifadesini kullandı.

"ESKİDEN BÜYÜK DOSTLUK VARDI"

"Eskiden Fenerbahçe ile Galatasaray arasında büyük dostluk vardı" diyen Ilgaz, şöyle konuştu: "O zaman İstanbul’da iki büyük stat vardı. Bir Fenerbahçe Stadı bir Galatasaray’ın Taksim Stadı.

Şimdiki Taksim Meydanı’nın olduğu yerde bir kışla vardı. Dört tarafı bina, ortası talim yeri. o talim yerini sonra kaldırdılar, binalar duruyor, ortasını stadyum yaptılar. Orası Taksim Stadı oldu ve Galatasaraylılar o stadyuma sahip çıktılar.

Maçlar genellikle Taksim’de ya da Fenerbahçe Stadı’nda oynanırdı. Taksim’de oynanacağı zaman Fenerbahçelililer bir süre önce Hasnun Galip’teki Galatasaray’ın lokaline giderek orada oturur, sohbet eder, şakalaşırlar ve orada soyunurlar, formalarını giydikten sonra yürüyerek Taksim’deki stada giderlerdi."

"FENERBAHÇELİLER DUŞLARINI GALATASARAY LOKALİ'NDE ALIRDI"

Faruk Ilgaz, iki takım arasındaki maçlarda kavgaların olduğunu da anlatarak, "Bunlar olsa bile tekrar Galatasaray Kulübü lokaline gider orada duşlarını alırlardı. Hatta, bir keresinde çok ciddi kavga olmuş, iki takımdan yedişer sekizer kişi ciddi cezalar almıştı. O maçın ardından bile Fenerbahçeli futbolcular gelip Galatasaray Kulübü’nde duşlarını almışlardı" dedi.

"KULÜP DOKTORUNUN PARASINI BEYAZIT VERDİ"

Röportajda Galatasaray Kulübü eski başkanlarından Sehattin Beyazıt ili ilgili bir anısını anlatan Faruk Ilgaz, "Kulüp doktorumuz Reşat Dermanver, bağırsaklarından ameliyat olmuştu. Ancak ameliyatta bir yanlışlık olmuş ve Dermanver’in bağırsağı başka bir tarafından delinmiş.

Bunun üzerine İngiltere’ye gitmesi gerekti. Gitti ve üç ay kaldı. Ancak tedavi uzayıp oradaki hastane masrafları tahmin edilenden çok daha yüksek gelince ödemede sorun çıktı. Reşat çok sevdiğimiz bir doktordu. Ne yapsak ne etsek diye düşünürken, bizim Selahattin Beyazıt’e söyledim bu işi.

Selahattin, ’Sen istedikten sonra ben vermez miyim’ diyerek, çok büyük miktarda bir parayı tek başına ödedi. Düşünün koskoca Fenerbahçe camiası var, Galatasaray Kulübü Başkanı’nı kendime öyle yakın gördüm ki ondan istedim bu yardımı. O da beni kırmadı. Çok büyük bir arkadaşlığımız vardır bizim" diye konuştu.

"TÜRKİYE’DE İKİ SPOR KULÜBÜ VAR"

Ilgaz, Türkiye’de iki spor kulübünün olduğunu iddia ederek, "Biri Galatasaray, biri Fenerbahçe. Beşiktaş bile değil" dedi.

Trabzonspor Kulübü’nün olmadığını savunan Fenerbahçe Kulübü eski başkanı Faruk Ilgaz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Trabzonspor takımı var. Bursaspor Kulübü yok, takımı var.

Galatasaray’la bizim her branşta iddiamız var. Onların hiçbir amatör branşta faaliyetleri yok. Kürek, yüzme, kızlar, erkekler, gençler. Amatör şubeler olmasa bizim mali imkanlarımız ne kadar artar bir düşünün.

"BURSASPOR ŞAMPİYON OLDU DA NE OLDU?"

Keza Galatasaray da öyle. Ama biz Türkiye’de spora hizmet ediyoruz. Geçen yıl Bursaspor şampiyon oldu ve herkes de onları destekledi. Bütün yazarlar ’Anadolu’dan şampiyon çıksın’ dediler.

Çıktı da ne oldu şimdi? Hadi onlar da bizim kadar amatör şubeleri desteklesinler. Bu işi Fenerbahçe ve Galatasaray yapıyor. Türkiye sporunu bu iki kulüp taşıyor. "

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;