Ebru Yaşar: Varlıklıyız ama tutumluluktan ışıkları söndürüyoruz

Canan Danyıldız, Ebru yaşar ile buluştu. yeni albümü 'Haddinden Fazla'yı ve özel hayatını konuştu

Ebru Yaşar: Varlıklıyız ama tutumluluktan ışıkları söndürüyoruz
RÖPORTAJ: CANAN DANYILDIZ

FOTOĞRAFLAR: ERAY AKIN


Kendisinden yaşça küçük iş adamı Necat Gülseven ile 2015’te evlendi. 14 Şubat’ta ikizleri Ebrusu ve Hasan Poyraz’ı kucaklarına aldılar. Ebru Yaşar “Aşk evliliği yaptık. Birbirimize hediye almamız çok normal” diyor.

■ ‘Haddinden Fazla’ albümüyle sonunda geri döndünüz!

Üç yıl üzerinde çalıştığım bir albüm. Araya hamilelik girince bir yıl askıya almak zorunda kaldım. Doğum yapar yapmaz da ufak eksiklerini tamamladım.

■ Albümde kimlerle çalıştınız?

Çıkış parçam ‘Nasıl Uyuyorsun?’ Gülden Mutlu’ya ait. Düzenlemesini Ozan Doğulu yaptı. İlk klibimi bu şarkıya çektik. Yaza damgasını vuracak. Gökhan Tepe’nin de bir şarkısı var. Zakkum’un ‘Ben Ne Yangınlar Gördüm’ şarkısını fantezi tarzda yorumladım.

■ Bu albüme Ebru Yaşar’ın olgunluk, ustalık işi diyebilir miyiz?

Aynen, ustalık işi oldu! Tabii ki değişim bitmiyor. Ben de kendimi çağa uydurmak için yeniliyorum, hem görüntü hem de albüm olarak. Hamileliğim demlenme dönemim oldu. Şarkılarımdan arkadaşlarıma kadar her şeyi gözden geçirdim.

■ Bu dönemde albüm yapmak delilik değil mi?

Gerçekten öyle! Çok büyük paralar harcanıyor. Albüm çıkarmak ve bu piyasada iş yapmak lüks.■ Hit şarkıları buluyorsunuz...

Bu çok içgüdüsel bir şey. Aslan burcu kadınıyım. Sahnede ve göz önünde olmayı seviyorum.

■ Sahnede her şeye hakim misiniz?

Kulisim keyifli, neşeli olur. Olumsuz bir şey düşünmem. Olumsuz kişilerle konuşmam bile. Sahneye her seferinde gelin gibi hazırlanırım. Sanki kendi düğünümmüş gibi!
 

SAHNE ÖNCESİ ÇOK YERİM


■ Sahnede bir giydiğinizi bir daha giyiyor musunuz?

Giymiyorum. Eskiden biriktiriyordum. Kıyamadıklarımı kızım ve kendim için saklıyorum. Diğerlerini konservatuarda okuyan arkadaşlarıma hediye ediyorum.

■ Eşiniz kıskanç mı? Sahne kıyafetlerinize karışır mı?

Karışmaz. Nerede ne yapacağımı, giyeceğimi çok iyi bilirim. Ama Necat’a mutlaka fikrini sorarım.

■ Diyet yapıyor musunuz, sahne kıyafetlerine girebilmek için?

(Gülüyoruz) Yok yahu, tam aksi! Sahne öncesi çok yerim.

■ Hamilelikten sonra çok kilo verip muhteşem olmuşsunuz!

(Kahkaha atıyoruz) Evet, bende yine her şey tersine çalıştı. Hamileliğimde sadece 8-9 kilo aldım. Yediğim her şey ikizlere gitmiş. Sadece tencere yemeği yedim. Doğumdan sonra 12 kilo verdim, eskisinden daha zayıf oldum.
 

NECAT BENİ ‘DÜRÜST KARIM’ DİYE SEVER


■ ‘Ebru Yaşar farkı’ diye bir şey var, nedir o?

Bence samimiyetim… Sen hiç tanımadığım biri ya da düşmanım bile olsan, bir şey sorduğunda doğruyu söylerim. Necat da beni ‘dürüst karım’ diye sever.
■ Başka projeleriniz, yapmak istedikleriniz var mı?

TV programı yapmaya yakın buluyorum kendimi. Bir de anaokulu açma planım var. Anne olunca empati duygusu artıyor.

■ 20 yıllık kariyer… Ailenizin katkısı büyük mü?

Aslında her şey ailede bitiyor. Evlenene kadar, uzun bir süre ailem her işimde yanımdaydı.

■ Çok hırslı biri değilsiniz…

Neysem oyum, kendi hayatımı yaşıyorum. İşimde hırslıyım. Ancak kaybedecek şeyi olanlar şuursuzca, düşünmeden davranır. Ben yapamam. Ailemden aldığım bir terbiye, görgü var. Onları kaybedecek hiçbir şey yapmam.

■ Bravo…

Eşim Necat da ailesine çok düşkün. İnşallah çocuklarımız da öyle olur. Annemler gülüyor, “Artık Necat var, her şeyi ona soruyorsun” diyor.


ÇOCUKLARIN GAZINI ÇIKARMA İŞİ NECATİ'DE


■ Hamilelik süreci nasıldı?

Zordu. İkizlerimi düşürme tehlikesi vardı. Doktorum hep yatmam gerektiğini söyleyince koca bir kışı evde geçirdim.■ Sıkılmadınız mı?

Tabii ki sıkıldım. Düşünsenize, benim gibi sosyal bir kadın birden hamilelik sürecine giriyor. Eve kapanıyor. Psikolojim zayıfladı. O dönem terapiste gittim. Ama sızlanan, kapris yapıp etrafına çektiren biri olmadım.

■ Kadınlar hamilelikte nazlı olurlar halbuki…

Ben de aksi oldu. Hiç aş ermedim. Necat da hevesi kursağında kaldı. “Derdin zorun kendine. Keşke ben de bu durumu paylaşabilsem seninle” diyordu. Doğum yapınca, keşke üçüz olsalardı dedim.

■ İkizleriniz Ebrusu ve Hasan Poyraz…

Bir seferde kız ve erkek evlat sahibi olduk. Tatlı tatlı, kardeş kardeş büyüyorlar. Annelik çok güzel bir duygu. Allah isteyen herkese nasip etsin.

■ Eşiniz evde yardım ediyor mu?

Necat hep yanımdaydı. İkimiz de acemiyiz bu konuda ama öğreniyoruz. O da birden iki çocuk sahibi bir baba oldu. Çocukların gazını çıkarma işi Necat’ta. O işi iyi yapıyor.

■ Güzelmiş…

İlk başlarda, çocukları yıkarken öyle korkuyorduk ki… Suyun sıcaklığı uygun mu, boğazlarına su kaçar mı… Zamanla öğrendik tabii. Necat her konuda yanımda, sağolsun. Allahtan ikizlerimiz var. Biriyle o ilgileniyor, diğeriyle ben. Sen-ben durumu olmuyor.

■ Ünlü olduğunuz için çocuklarınızın hayatı nasıl olacak?

Henüz plan yapmıyorum. Ben özgür biriyim, onların da öyle yaşamalarını isterim.■ Onlar da şarkıcı veya oyuncu olmak isterse?

Bunu Necat’a sordum. Sonuçta eşim beni böyle sevdi ve evlendi. “Tabii ki olsunlar, senin işin çok güzel bir iş” dedi. Necat işime çok saygı duyuyor. Ne isterlerse olsunlar, yeter ki okusunlar.


KOCAMDIR TABİİ Kİ BANA HEDİYE ALABİLİR


■ Size değer verişiyle, hediyeleri ve jestleriyle çok kıskanılan bir eşiniz var…

Hediye kısmı abartılıyor. Hiç öyle yazıldığı çizildiği kadar değil. Necat “Ne zormuş bu hayat” diyor. 15 trilyonluk yazlık aldığımız yazılmıştı. Ben tutumlu biriyim (gülüyoruz), o kadar parayı hayatta bir yazlığa vermeyiz.

■ Tutumluyum diyorsunuz ama eşinizin pahalı hediyeler alması dikkati çekiyor…

Kocamdır tabii ki hediye alabilir. Ben de alıyorum. Aramızda “Sen aldın, ben aldım” yok. Aşk evliliği yaptık, gerisi önemli değil. Eşim memleketi Diyarbakır’da bir okul yaptırıyor, benim adımı taşıyacak. Bundan güzel hediye olamaz ki!

■ Evlilik öncesinde de zaten çalışıyordunuz…

Evet, kendim kazanıyordum ve hayatımı belli bir standartta devam ettiriyordum. Evlendikten sonra kenara çekilmeyi de tercih edebilirdim. İşime devam ediyorum.

■ Tutumlu olmanız müthiş…

Evde hâlâ yanan lambaları kapamanın peşindeyim. Şuursuzca harcamak yanlış. Bizim evde yok yere bir şey çöpe atılmaz.

■ Ev yaşantınız nasıl?

Öyle sanıldığı gibi ihtişamlı bir hayatımız yok. İmkanlarımız ölçüsünde yaşıyoruz.

■ Bence ihtişamlı yaşamınız değil, çok kıymetli bir eşiniz var.

Çok doğru… Romantik bir çiftiz. Birbirimizin önceliğiyiz. İşte dahi olsak, birbirimizi aradığımızda mutlaka telefona bakarız.

■ Necat beyin en çok nesini seviyorsunuz?

Çok vicdanlı, masum ve yardımseverdir. Akşam eve gelince her şeyi konuşur paylaşırız.


BENİMLE GEÇİNEMEYEN SORUNLUDUR


■ Geçinmesi zor biri misiniz?

Bana göre değilim ama dışarıdan öyle görünüyor. Aksine empati kurarım, uyumluyumdur. Benimle geçinemeyenin kendiyle sorunu vardır.

■ Neyi affetmezsiniz?

Kadın-erkek diye ayırmadan ihaneti affetmem.