Ece Erken: Geyşa değilim ayak mayak yıkamam

Ece Erken 39 yaşında. Başarılı bir sunucu. Eymen’in annesi. Yaptığı bütün hatalardan ders alıyor. Kimseden bir şey gizlemiyor. “Saçma sapan bir evlilik yaptım bir ay sonra hamile kaldığımı öğrendim” diyor ve ekliyor: “39’umda daha dişiyim, yeniden evlenmek ve anne olmak istiyorum.”

15 Ekim 2017, Pazar 05:00 Son Güncelleme: 06 Kasım 2017, Pazartesi 00:50
A A
CANAN DANYILDIZ

CANAN DANYILDIZ

Sürekli üretmeye devam ediyorsunuz, Alişan ile bir proje geliyor mu? Bizi ekranda çok yakıştırıyorlar. İkili teklifler geliyor. Ama Alişan diziye başlayacak, her gün vakit ayırabileceğini sanmıyorum. Haftada bir eğlenceli bir şey yapabiliriz. Bakalım. Pantene Altın Kelebek En İyi Sunucu ödülüne adaysınız... Çok güzel bir şey. 15 yıl önce bir Altın Kelebek almıştım. Evlilik programlarından sıra güzel şeyleri yapmaya gelecek sonunda. Bana da evlilik programı teklifleri geldi. Ama onlarla anılmak istemem. Sosyal medyada 2 milyon civarı takipçiniz var... Twitter’da o kadar aktif değilim üstelik! 90’ların sonunda yakaladığım popülaritem var, izleyici kitlem sağlam. Onlar beni bırakmadı. Net olduğum, samimi olduğum için olabilir. Sonuçta hatalar yaptım; onları da saklamadım. Radyoculuk, sunuculuk, hatta dizi oyunculuğu... Hangisinde daha mutlusunuz? Radyoculuk! 12 yaşından beri yapıyorum. Zaten radyoculuk bir okul. Orada iyiyseniz, ekran önünde de hayli hayli yaparsınız.

ALİŞAN VE EDA'NIN FOTOĞRAFLARI KÖTÜ YORUMLAR ALDI

ALİŞAN VE EDA'NIN FOTOĞRAFLARI KÖTÜ YORUMLAR ALDI

En keyifli, en huzurlu döneminiz? Sosyal medyanın olmadığı zamanlar! Hesabımı yorumlara kapadım. Alişan ile eski nişanlısı Eda’nın fotoğrafını koyunca, acayip kötü yorumlar yapılmıştı. Alişan birçok kız arkadaşımdan daha iyidir. Hiçbir kazığını yemedim. Yıllardır dostuz.  

Neredeyse 39 yaşına geliyorsunuz, nasıl hissediyorsunuz?

Neredeyse 39 yaşına geliyorsunuz, nasıl hissediyorsunuz?

Olgun bir kadın olarak hissediyorum. Daha doğrusu iki yıldır, oğlum Eymen’le daha fazla hissettiğim bir şey bu. Önceden çok sevilmem yeterliydi. Şimdi kendi isteklerimi önemsiyorum. Ben kimi seviyorum, kimi istiyorum, buna bakıyorum.

Keşkeler yaşıyor musunuz?

Keşkeler yaşıyor musunuz?

Keşke şu hataları yapmasaydım diyorum tabii. O sıralar piyasayı bilmiyordum. Asi miyim? Gerçi evde de öyleyim, annemle konuşurum ama kendi bildiğimi okurum. Sonunda annemin dediğine geliyorum, o ayrı. Ne değişti? Daha sabırlıyım. Eymen’le istersen sabrı öğrenme! Onunla büyüdüm. Artık seçiciyim. Her hareketimde önce Allah, sonra Eymen ne der diyorum. Eskiden bananeciydim, şimdi daha temkinliyim.  

Daha muhafazakar bir kadın mı oldunuz?

Daha muhafazakar bir kadın mı oldunuz?

TRT’de yaptığım ‘İyi Fikir’ programında, “Aa daha kapalı giyiniyorsunuz” diye çok eleştiri aldım. Ama durun yahu, artık yaşım 39, üstelik anneyim. Tabii ki daha muhafazakar olacağım. Anneniz ya da arkadaşlarınız “Dur kızım” demediler mi? Ben öyle utanılacak büyük hatalar ya da skandallar yaşamadım. Tabii ki uyarıyorlardı ama 20’li yaşlarda kim annesini dinler? Şöhrete kapılmadım, gençtim.

BANA KİMSE ACIMASIN

BANA KİMSE ACIMASIN

Yaşlanma korkusu yaşıyor musunuz? Estetik meraklısı bir kadın değilim. Ama yaşlanacağız, bu hayatın gerçeği. Bari iyi yaşlanalım. Anne olunca ilk iki yıl dişilikten eser kalmıyor. Ama bu yaşta kendimi daha dişi hissediyorum. Eskiden çocuk gibiydim.  

Paylaşımlarınızda bir ‘Amazon kadını’ havası var, doğru mu?

Paylaşımlarınızda bir ‘Amazon kadını’ havası var, doğru mu?

Evet. O paylaşımlarla kadınlara güç verdiğimi görüyorum. Ben de güçlü bir kadınım. Bana asla kimsenin acımasını istemem. Kırılma noktam, kendime değer verme noktam, geçirdiğim o kötü evlilik oldu. Eymen’le gözümü açtım, Allah bana “Kendine gel” dedi. Şimdiki aklım olsa, selam bile vermeyeceğim biriyle evlenmezdim.

Neden bu kadar ‘güçlü’ bir kadın olmak için uğraştınız peki?

Neden bu kadar ‘güçlü’ bir kadın olmak için uğraştınız peki?

Bilmiyorum, hep böyleyim. Babam asker, disiplin vardı evimizde ama şımartılarak da büyütüldüm. 17 yaşında annem ve babam ayrılınca, annemle kaldım. Belki o beni biraz daha güçlü olma konusunda kamçılamıştır.  

Bu kadar güçlü bir kadın, neden böyle duygusal hatalar yapar?

Bu kadar güçlü bir kadın, neden böyle duygusal hatalar yapar?

Kim yapmıyor ki? Herkes yanlış seçimler yapabilir. Ben ne istediğimi bilmiyormuşum. Eskiden karşımdaki erkeğin maddi durumunu önemsemezdim, şimdi önemsiyorum. Niye? Çünkü kadın güçlü olunca, erkek komplekse giriyor. O yüzden hayatıma girecek insanın benden daha güçlü olmasını istiyorum; maddi manevi.

EVLENİP YENİDEN ANNE OLMAK İSTİYORUM

EVLENİP YENİDEN ANNE OLMAK İSTİYORUM

Yeniden evlenir, çocuk sahibi olur musunuz? Evet, yeniden anne olmak da istiyorum, kızım olsa... Eymen yalnız büyümesin. Karşımdaki insanın da evladı olabilir. Öyle “Çocuklu adamla evlenmem” demem. Nasıl bir adama nikahı basarsınız? Kendine güvenen, işi gücü, kariyeri olan bir erkek... En önemlisi Eymen’e ağabeylik yapacak biri olmalı. Öncelik Eymen’le olan ilişkisi.

HADSİZLİĞİNE SİNİRLENDİM

HADSİZLİĞİNE SİNİRLENDİM

Keşke daha evvel anne olsaydım” diyor musunuz? Demez miyim! Çok istiyordum ama anne olamayacağımı düşünüyordum açıkçası. Sonra evlendim, saçma sapan bir evlilik yaptım, bir ay sonra hamile kaldığımı öğrendim. Çocuk yapmak için mi evlendiniz? Hayır. Şunu açıkça söyleyeyim; o niyette olsaydım para pul, soyadı gibi kritelere bakıp evlilik yapardım. Ki böyle teklifler geldi. Hayatımda paraya bakmadım, öyle olsaydı ilk evliliğimden ayrılmazdım. Sevgim bitti mi para, kariyer umurumda olmaz. Ayşe Özyılmazel de sizi hedef alan bir yazı yazmıştı... Evet, altında kocaman fotoğrafım olan bir yazı. Ama “Yazmadım” dedi. Hadsizliğe sinirlendim. Hiç ideal koca bakmadım ki hayatımda, çocuk yapmak için kafeslemedim ki! Sen bana bu yazıyı nasıl layık görürsün? Düzgün biri yazsa dinleyeceğim ama sen kimsin ki? Geçmişin ne ki?

EVLİ OLDUĞUNU BİLMİYORDUM

EVLİ OLDUĞUNU BİLMİYORDUM

Neredeyse üç yıldır yalnızsınız... Evet, ben de hayatımda biri olsun istiyorum. Denemelerim de oluyor. Son hadise, Nazım Torbaoğlu’nun evli çıkması... Evet, ama onda da çıktım dürüstçe evli olduğunu bilmediğimi söyledim ve herkes bana inandı. Karşı tarafı da suçlamadım. Nazım da beni kaybetmemek için söylememiş. İki yıl evvel boşanma davasını açmış. Şimdi boşandı. Hâlâ görüşebileceğim düzgün bir insanmış gibi geliyor. Ama kendime göre kurallarım var. Evli bir adamla, boşanmak üzere olsa birlikte olmam. Sırılsıklam aşık olur musunuz? Aşık olurum, niye olmayayım ama eskisi gibi sırılsıklam olmaz. Ama geyşa da değilim, öyle ayak mayak yıkamam.

BANA SÖZÜ GEÇECEK TEK ERKEK OĞLUM

BANA SÖZÜ GEÇECEK TEK ERKEK OĞLUM

Eymen’le birlikte en çok ne değişti? Eskiden öncelik bendim, şimdi Eymen. Bana sözü geçecek tek erkek o. Şimdiye kadar ilişkide de, evde de evin erkeği bendim, şimdi Eymen. İş dışında hep onunlayım. Allah’a inancım çok arttı. Bir de insanları yargılamamayı, olumlu bakmayı öğrendim.

Onun hem annesi hem de babası oldunuz...

Onun hem annesi hem de babası oldunuz...

Benim yaptığım fedakarlık hiçbir şey. Ne anneler var, çok daha zorluk çeken, fedakarlık yapan... Anne eksikliği diye bir şey var ama baba eksikliği yok biliyorsun. Anne her şeyin yerini dolduruyor.

Eymen ile babası sık görüşüyor mu?

Eymen ile babası sık görüşüyor mu?

Hayır, altı ayda bir görüşüyorlar. Baba-oğul ilişkisi değil ki bu. Bu benim umursamadığım bir şey. Ailem arkamda. Ayrıca yanlış örnek olacaksa hiç olmasın. Eymen’in bütün masraflarını ben karşılıyorum. Bundan da çok mutluyum, beklentim yok. Eymen çok mutlu, aynı benim gibi bildiğini okuyan, sosyal bir çocuk.