Eczacıbaşı'dan dev hamle

Eczacıbaşı İcra Başkanı Erdal Karamercan, şirket satın almaları dışında 2010 ile 2012 arasında 500 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını söyledi

Eczacıbaşı'dan dev hamle

Şirket de satın alacak

Eczacıbaşı Topluluğu İcra Başkanı Erdal Karamercan, 2010-2012 arasında, olası şirket satın almaları hariç organik olarak 500 milyon dolarlık yatırım planladıklarını açıkladı.

Erdal Karamercan, önümüzdeki dönemde faaliyet gösterdikleri tüm alanlarda satın almaların gündeme geleceğini söyledi. Eczacıbaşı Topluluğu bünyesinde Eczacıbaşı İlaç Sınai ve Finansal Yatırımlar, Eczacıbaşı Yatırım Holding, Eczacıbaşı Yapı Gereçleri, Eczacıbaşı Yatırım Ortaklığı ve İntema gibi şirketler bulunuyor.

Sağlıkta gözü dışarıda

Yapı ürünleri grubunda çeşitli görüşmeler sürdürdüklerini açıklayan Karamercan, yine sağlık grubunun da yurtiçinin yanı sıra yurtdışında çeşitli yatırım planları olduğunu ifade etti.

Eczacıbaşı-Monrol ile yurtdışında yatırım planlandığını ifade eden Karamercan, “Bu çerçevede, önümüzdeki birkaç yıl içinde Dubai, Bükreş, Kahire, Sofya ve Varşova’da Eczacıbaşı-Monrol tesislerini faaliyete geçirmeyi ve bu ülkelerin lider üreticisi konumunda olmayı hedefliyoruz” dedi.

Rüzgar santralı yapacak

Yenilenebilir enerji konusunu yakından izlediklerini ifade eden Erdal Karamercan, “Sürdürülebilir kalkınma bizim için yaşam tarzı. Ancak bu durum, mutlaka yenilenebilir enerji üretiminde olmamızı gerektirmiyor.

Buna karşın, konuyu yakından izliyoruz. Özellikle rüzgar enerjisi üretimindeki karmaşanın düzeltilmesi durumunda yatırım olanaklarını değerlendireceğiz.
En azından sanayici kimliğimizle tükettiğimiz enerjiyi, doğal enerji alternatifleriyle dengelemeyi öngörüyoruz” dedi.

Yatırım bankası kuracak

Eczacıbaşı Grubu’nun yatırım bankacılığı alanına girme konusundaki isteğini de değerlendiren Erdal Karamercan, bu alanın grubun içinde bulunduğu finans sektöründe yaygınlaşmak ve etkinliğini artırmaya yönelik bir girişim olduğunu ifade etti.

Eczacıbaşı İlaç ve Eczacıbaşı Yatırım Holding bir yatırım bankası kurma kararı almıştı. Söz konusu yatırım bankası sermayesine Eczacıbaşı İlaç’ın yüzde 40, Eczacıbaşı Yatırım Holding’in ise yüzde 20 oranında iştirak edeceği açıklanmıştı.

2