Eczaneler kepenk kapatmaya hazırlanıyor

Talepleri karşılanmazsa, eczacılar 4 Aralık'ta hükümeti uyarmak için ilaç hizmetini durduracak

01 Aralık 2009, Salı 13:05
A A

İstanbul Eczacı Odası 4 Aralık'ta ilaç alanında yürürlüğe girecek olan mali tedbirlere dair basın açıklaması yaptı.İstanbul Eczacı Odası Konferans Salonu'nda basın açıklamasını eczacılar adına Oda Başkanı Semih Güngör okudu.

Güngör tarafından yapılan basın açıklaması şöyle;"2004 yılında ilaç fiyat kararnamesini değiştirdi; 2005 başında da, kamu ilaç hizmetini serbest eczanelerden almaya başladı. Hükümet bu şekilde halkın sempatisini kazanmaya çalıştı. Artık herkes ilacını semtindeki eczaneden alabilir duruma gelmişti.ncak, bu beş yılın sonunda hastalarımız birikmiş muayene ücretlerini, ilaç fiyat farklarını ceplerinden ödemeden ilaçlarına ulaşamaz hale geldiler.Türkiye genelindeki yaklaşık 24 bin eczane; referans fiyat uygulamaları, süreklilik kazanan ilaç fiyat indirimleri nedeniyle ciddi sermaye kayıplarına uğramasına ve sanayi iskontolarının eczanelere getirdiği yüke karşın, sağlıklı ve eksiksiz bir ilaç hizmetini büyük bir özveriyle sürdürdü.

TASARRUF TEDBİRLERİ SON NOKTA OLDU

Sağlıkta ve ilaçta uygulanan yanlış politikalara ek olarak yaşanan ekonomik krizle birlikte bütçeden ilaca ayrılan payı kısma yoluna giden hükümet, son olarak aldığı tasarruf tedbirleriyle eczanelerin tasfiyesinin altına imzasını atmış bulunuyor.

4 Aralık’ta yürürlüğe girecek olan tasarruf tedbirleri nedeniyle 8000 eczanenin tasfiye süreci daha da hızlanacaktır. Önümüzdeki süreçte bu eczanelerin büyük bir bölümü zorunlu olarak kepenk indirecektir. Eczanelerimizin teker teker kapanmasına seyirci kalmayacağız. Bu faturanın bedeli giderek ağırlaşacak ve 4 Aralık’ta yürürlüğe girecek olan önlemler paketi ile de binlerce eczanenin tasfiyesinin önü açılacak.

Serbest eczanelerin ilaç hizmetini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için taleplerimiz var:

1- İlaç Fiyat Kararnamesinde yer alan eczacı kârlılık oranının taleplerimiz dikkate alınarak yükseltilmesi;

2- Eczacıya kutu başına meslek hakkı verilmesi;

3- İlaç firmalarının kamuya yaptıkları iskontoların eczane ekonomilerine getirdiği yükü ortadan kaldıracak düzenlemelerin acilen yapılması;

4- İlaç fiyat düşüşlerinde eczanelerde oluşan ekonomik kayıpları karşılayacak yasal önlemlerin alınması.

Bu talepler karşılanmadığı takdirde, 4 Aralık’ta eczacılar, hükümeti uyarmak üzere ilaç hizmetini bir gün boyunca durduracaklar.

10-13 Aralık tarihlerinde ise, Ankara’da yapılacak Türk Eczacıları Birliği Olağan Genel Kurulu’nda, mesleğimizin içinde bulunduğu durumu değerlendirerek daha etkili adımlar atmak konusunda önemli kararlar alacağız.

Görüntü Dökümü

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;