Eda Karaytuğ'dan Masum Aşk

Türk sanat müziğinin özgün sesi, Kültür Bakanlığı sanatçısı, usta yorumcu Eda Karaytuğ'un yeni albümü çıktı

10 Aralık 2017, Pazar 14:30
A A
Albüme adını veren Masum Aşk, şarkı formunda Arapça bir yakarış. Bestesi, dünya çapında tanınan ve bu yıl Cumhurbaşkanlığı kültür ve sanat ödülüne layık görülen kanun virtiözü ve bestekarımız Göksel Baktagir'e sözleri ise Lübnanlı Sanatçı Nizar Fares’e ait.

Ölümler ve yıkımlarla boğuşan bir coğrafyanın ortak duası gibi Masum Aşk. Şehitlerimizin arkasından yakılmış bir ağıt, bir 'Ya Rab' seslenişi. Ortak acılarımızı ve umutlarımızı haykıran bir münacat.


EN İYİLERİN İMZASINI TAŞIYOR


Göksel Baktagir, albümün aranjörlüğü ve müzik yönetmenliğini de üstlendi. Albümde ayrıca Yurdal Yokcan, Baki Kemancı, Fatih Ahıskalı ve Ali Yılmaz gibi Türkiye'nin önde gelen virtüöz müzisyenleri, Eda Karaytuğ'un gırtlak nağmelerine eşlik etti.


ORTADOĞU'DAN BALKANLAR'A UZANAN BİR REPERTUAR


Masum Aşk'ın yanı sıra, diğer eserler de sınırlarımızı aşarak bütün duygu coğrafyamıza sesleniyor. Ortadoğu'ya Arapçayla... Orta Asya'ya Azericeyle... Balkanlar'a Boşnakça ve Yunancayla... Ve Anadolu'ya, iz bırakan türküler ve şarkılarla... Boşnakça Şehidin Vedası da dokunacak kalbinize, Azeri mahnısı Ala Gözlüm de, kıpır kıpır Yunanca Gülbahar da, anonim Halep şarkısı El Ouzoubiyya da.


NEŞET ERTAŞ VE GÖKSEL BAKTAGİR BİR ARADA


Masum Aşk'ın yanı sıra, diğer eserler de sınırlarımızı aşarak bütün duygu coğrafyamıza sesleniyor. Ortadoğu'ya Arapçayla...Orta Asya'ya Azericeyle...Balkanlar'a Boşnakça ve Yunancayla... Ve Anadolu'ya, iz bırakan türküler ve şarkılarla...
 
Boşnakça Şehidin Vedası da dokunacak kalbinize, Azeri mahnısı Ala Gözlüm de, kıpır kıpır Yunanca Gülbahar da, anonim Halep şarkısı El Ouzoubiyya da.


EDA KARAYTUĞ KİMDİR?


Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu sanatçısı olan Eda Karaytuğ, Osmanlı-Türk Makam müziği ve Geleneksel Halk müziği teori- solfej ve repertuvar eğitimini Adana Belediye Konservatuarı’nda tamamladı.

Klasik makam müziğinde üslup-tavır örneklerinin yanısıra özellikle serbest ritimli formlar ve makamsal gazel konusunda çalıştı. Türkiye’de bu alanda ustalık gösterebilen kadın vokal olma özelliğine sahip.

1990 yılında Türkiye Radyo Televizyon (TRT) kurumunda bant yapma hakkını elde eden Eda Karaytuğ, televizyon programlarının yanısıra Uluslararası konserlerde Türkiye’yi temsil ediyor. Mısır, Katar, Türkmenistan, Belçika, Hollanda, Fransa, Almanya, Yunanistan ve daha birçok ülkede solo konserler verdi.

Türkiye’de ve yurtdışında yapılan özel albüm çalışmalarına katkı sunuyor. Türkiye özel televizyon kanalı ‘Kanal 7’ ekranında canlı performans olarak yayımlanan Müzik- Kültür sanat programı, Türkiye yazarlar birliği tarafından da en iyi TV- Müzik programı ödülüne layık görüldü.

2009 yılında yayımlanmış ilk solo albümü “Gönülden” ile Türk Makam müziği ve geleneksel müziğinin yanısıra köklerinin geldiği aile mirası “Arapça” dilinde eserlere de yer verdi. 2017 yılında çıkarmış olduğu “Masum Aşk” Albümü ise Arapça, Azerice, Rumca, Boşnakça gibi farklı dillerde eserleri dinleyicinin beğenisine sundu. Eda Karaytuğ 1990’lı yıllarda İstanbul Fasıl topluluğu ile “Fasıl geleneği icrasına” katkıda bulundu. Türkiye’nin çok kültürlü müzik mirasını dillendiren kadın müzik hareketi “Yedi Cihan Kadınları” ensemble’de çok dilde okuduğu eserlerle dünya müzik kültürüne katkı sundu. Ayrıca Uluslararası ve Ulusal Cd ses kayıtlarında farklı formlarda eserleri icra etmeyi sürdürüyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;