Edirnekapı Şehitliği'ne yasak geldi

Edirnekapı Şehitliği'ne yasak geldi

24 Eylül 2009, Perşembe 14:45
A A

Edirnekapı Şehitliği, demokratik açılım sürecinin sekteye uğratılmadan sürdürülmesi, kamu düzeni ve güvenliğinin sürdürebilmesi gerekçesiyle basın açıklamaları yapılmasına yasaklandı. Kararın alınmasında geçtiğimiz günlerde şehitlikte karşı karşıya gelen grupların arasındaki sözlü sataşmaların etkili olduğu belirtildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamayla Eyüp İlçesi’nde bulunan Edirnekapı Şehitliği, sivil toplum kuruluşların basın açıklaması yapma alanı olarak kullanılmasına yasaklandı.

Emniyet tarafından yazılı şekilde yapılan açıklamada ”PKK/ KONGRA-GEL terör örgütünü tüm açılımları ve unsurları ile birlikte tasfiye etmeyi hedefleyen ’Demokratik açılım süreci’ne destek vermek veya bu süreci protesto etmek isteyen bir kısım sivil toplum kuruluşları ile legal ve illegal grupların, ilimizin muhtelif yerlerinde başta basın açıklaması olmak üzere bazı eylemler yaptıkları bilinmektedir. Bu yerlerden biri olan ve Eyüp ilçesinde bulunan Edirnekapı Şehitliğinde; Şehit Aileleri Derneği ile tüzel kişiliği bulunan ve bulunmayan ESP (Ezilenlerin Sosyalist Platformu), SGD (Sosyalist Gençlik Derneği), SGDF (Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu), TÜM-İGD’ye (Tüm İlerici Gençlik Derneği) mensup şahıslar tarafından çeşitli tarihlerde yapılan basın açıklamalarının aynı saatlere denk gelmesi nedeniyle grupların karşı karşıya geldikleri, ayrıca kabir ziyaretine gelen şehit yakınları ile sol görüşe mensup bahsi geçen gruplar arasında sözlü sataşmaların vuku bulduğu ve çıkması muhtemel müessif olayların büyümeden güvenlik güçleri tarafından zorlukla engellendiği görevlilerimizce tespit edilmiştir” denildi.

DEMOKRATİK AÇILIM SÜRECİ SEKTEYE UĞRATILMADAN SÜRDÜRÜLEBİLMELİ

Valiliğin bu zorlukları göz önünde bulundurarak böyle bir kararı aldığının belirtildiği açıklamaya şöyle devam edildi.”Gündemdeki sıcaklığını koruyan ’Demokratik Açılım’ sürecinin sekteye uğratılmadan, paralelinde tesis edilen mevcut kamu düzeni ve güvenliğinin sürdürülebilmesi için, bundan böyle ferdi veya toplu olarak Edirnekapı Şehitliğinde basın açıklaması, toplantı vb. nitelikteki etkinliklerin yapılması, provokasyona açık olmaları nedeniyle; Anayasanın ’Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti’ne ilişkin 26. maddesinin değişik 2. fıkrasında ifade edilen; ’Bu hürriyetlerin kullanılması, milli güvenlik, kamu düzeni , kamu güvenliği, Devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünün korunması, suçların önlenmesi amacıyla sınırlandırılabilir’ hükmüne binaen 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11.maddesinin (A) ve (C) fıkralarına istinaden İl Makamının 11.09.2009 tarih ve 17837 sayılı oluru ile yasaklanmıştır”

Elvan EZBER/İSTANBUL, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;