'Efendice gelsinler'

Kuzey Irak'tan gelen PKK'lıların 'kahraman' gibi karşılanması için ilk kez konuşan Cumhurbaşkanı Gül “Terör bu sene bitmeli. Herkes efendice gelir ailesine kavuşur. Dağdaki insan silahı bırakacak ki normalleşme olsun” dedi

27 Ekim 2009, Salı 05:00
A A

İLK KEZ KONUŞTU

Kürt açılımı olarak bilinen demokratik açılım için “Biz çözemezsek başkaları çözer” diyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, muhalefetin tepkisini çekmişti. Resmi bir gezi için önceki gün Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a giden Gül dün Türk gazetecilerle bir araya geldi. Gül, Kuzey Irak’tan Türkiye’ye gelen PKK’lıların karşılanışına yönelik tepkiler için ilk kez konuştu.

‘BU SENE BİTMELİ’

Cumhurbaşkanı Gül, “Terör bu sene artık bitmeli. Herkes efendice gelip ailesine kavuşur. Hukukumuz buna fırsat veriyor. Dağdaki insan silahı bırakacak ki normalleşme olsun. Bu işler (Terörün bitirilmesi) ne kadar çok uzarsa o kadar da sıkıntılı hale geliyor” dedi. Gül, “Habur’daki karşılama Türk kültürünün bir parçası değil. İthal... Dışarının kültürü...Tahrik edici” diye konuştu.

‘YENİLERİ OLMASIN’

Yanlışlara göz yumulmayacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, “İthal kültürün ürünü herkesi rahatsız etti. O zaman insanın aklına şu geliyor: Bu işler hallolmasın arzusu içinde olanların ölçüsüzlüğü. Bundan herkes ders alacaktır” diye ekledi. Gül, şehit ailelerinin tepkisi için de, “Ateş düştüğü yeri yakmaya devam ediyor. Ancak bütün çabamız nedir? Yeni şehitler, acılar olmasın” diye konuştu.

‘HER ŞEYE BAKILIR’

Gül, bir gazetecinin “Habur’daki karşılama sonrası açılımdan vazgeçmek sözkonusu mu? sorusuna ise, “Her şeye bakılır” karşılığını verdi. Türkiye’nin müttefiklerinin geçmişte teröre destek verdiğini dile getiren Gül şöyle devam etti: Dünya ve bölge konjonktürü şu an terörün bitmesine müsait. Ancak her zaman böyle olmayabilir. Fırsatı kullanmalıyız. PKK bundan sonra Kandil’de yaşayamaz

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;