Erdoğan Arıpınar

//icdn.posta.com.tr/images/none/16x9.jpg

Efes biranın adı değildir

Çarşamba, 09 Haziran 2010 - 05:00

Ülke gençliğini her türlü kötü alışkanlıklardan korumaya kararlıyız. Sigara, alkol, uyuşturucu bunların başında gelir. Amma, zaman zaman haberlerde rastlayıp üzüldüğümüz; dikkatsiz doktorların yaptığı hatalı ameliyatlar gibi toplumun atardamarlarını yanlış bir yorumla kesmek affedilemez. Hükümetin hazırlamakta olduğu yeni bir yasa, yanlış bir yorumlama ile ülke sporuna öldürücü bir darbe vurmak üzeredir. Alkollü içkilerin spor yolu ile tanıtımı ve reklamı yapılamaz. Çok güzel de; ülkemizin çeşitli sanayi ve ticaret dallarında şirketleri olan bir kuruluşun, ürünlerinden birisinin adını taşıyan ülke basketbolunun temel taşı bir kulübü yasaklayıp kapatmak ne oluyor?

Efes Pilsen deyince Türkiye’de de, dünyada da ilk akla gelen bu şirketin ürettiği bira değil, Avrupa’da Ay-Yıldız’ı en yücelere çıkartan bir basketbol takımıdır. Efes 1976’da kurulmuş, 1. Lig’e çıktığı 1978-79 sezonunda şampiyon olmuş, ondan sonra da şampiyonluğu kolay kolay bırakmamıştır. Efes Pilsen Spor Kulübü’nün basketbol takımı 1990’da Koraç Kupası’nda final oynamış, 1993’te Avrupa Kulüpler Kupası’nda finale yükselmiş, 1996’da Koraç Kupası’nı kazanmış, 2000’de Final Four’a katılmayı hak etmiş, bir yıl sonra da Avrupa üçüncüsü olmuştur. Efes lig şampiyonluğu sıralamasında da Cumhurbaşkanlığı Kupası’nda da en öndedir.

Bugün, Türkiye’de basketbola hizmet eden pek çok teknik adam da Efes’ten yetişmiştir. Türk basketboluna altyapıdan pek çok eleman vermiş, NBA’e oyuncular hediye etmiştir. Efes Pilsen Spor Kulübü ciddi bir kulüptür. Bugüne kadar hiçbir oyuncusuyla mali sorun yaşamamış, kaliteli yöneticilere ve teknik adamlara sahip olmuş, Fair Play’de örnek gösterilmiştir. Alkolle ilgili kanunu hazırlayanları uyarmakta fayda var. Evet; ülkenin geleceği için alkolle savaşmalıyız, amma bunu yaparken yeni fidanlar dikerken, koskoca dev çınarları da yıkmayalım. Efes Pilsen Spor Kulübü bunlardan birisidir. Türk sporu adına ayakta kalması şarttır.