Efes 'tek başına' kalıyor

Efes Pilsen Spor Kulübü, yeni yapılan düzenlemeyle 'Pilsen' adından vaçgeçmek zorunda kalacak

Cumartesi, 25 Aralık 2010 - 12:26

Efes 'tek başına' kalıyor

Resmi Gazete’ye gönderilen yönetmeliğe göre alkollü içki firmaları, marka ve logolarıyla sportif faaliyetlere sponsorluk yapamayacaklar.

Basketbolda ‘Pilsen’ gidecek ‘Efes’ kalacak Resmi Gazete’ye yollandığı öğrenilen TAPDK yönetmeliğine göre, alkollü içki firmaları sportif faaliyetlere sponsor olabilecek, ancak markalarını kullanamayacak.

Yani, Efes Pilsen Spor Kulübü adındaki ‘Pilsen’ ifadesini çıkartarak varlığını sürdürebilecek Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (TAPDK) hazırladığı yeni yönetmelikle, Efes Pilsen Spor Kulübü’nün varlığını sürdürebilmesi için bira markası olan adındaki Pilsen’i çıkartması gerekecek.

Ancak, şirket yetkililerinin endişesi devam ediyor. TAPDK’nın hazırladığı yönetmeliğin, yayınlanmak üzere Resmi Gazete’ye gönderildiği bildirildi. Yönetmelik uyarınca alkollü içki firmaları, marka ve logolarıyla sportif faaliyetlere sponsorluk yapamayacaklar.

Alkollü içki markaları ile spor veya spor kulüpleri arasında bağ kurulmasına neden olacak uygulamalar yasak olacak. Spor etkinliklerinin gerçekleştirildiği mekânlarda ve spor kulüplerinin isimlendirilmesinde alkollü içki markaları veya bunları çağrıştıran alametler kullanılamayacak.

Yapılan bu düzenlemeyle Efes Pilsen Spor Kulübü’nün adındaki “Pilsen” kelimesinin kaldırılmasıyla kulübün ayakta kalacağı bildirildi.

KELİMELER ÖNEMLİ

Efes Pilsen markasının sahibi Anadolu Efes yetkilileri, yönetmeliğin son halini görmediklerini vurgularken, yönetmelikte kelimelerin iyi seçilmesi gerektiğini belirtti.

Kendilerinin niyetinin Türk basketboluna hizmet eden kulübün varlığını sürdürmek olduğunu, Üst Kurul yetkililerinin de aynı niyeti taşıdıklarına inandıklarını kaydeden yetkililer, “Niyet iyi olmakla birlikte yönetmelikte kullanılan kelimeler iyi seçilmemişse hazırlayanların da istemediği sonuçlarla karşılaşılabilir.

Birisi ileride mahkemeye gidip yönetmeliği iptal ettirebilir” görüşünü dile getirdi. Yetkililer, yönetmeliğin yayınlanmasından sonra Anadolu Efes yönetiminin değerlendirme yapacağını ifade etti.