'Efsane çocuk' öldü

Türk Müziğinde arabesk rüzgârının estiği yıllarda boy gösteren çocuk yıldızlar arasında yıldızlaşan Resul Balay, vefat etti

'Efsane çocuk' öldü

İMÇ'nin çocuk yıldızlarından efsane türkücü Resul Balay öldü. Arabeskin çocuk kralının arabesk yaşam öyküsü, türkü ve şarkıları gibi hüzünlü bitti.

Bir zamanlar minibüsçülerin Orhan Gencebay ve Müslüm Gürses'ten sonra en çok dinlediği ses hayata minibüs muavini olarak veda etti. Küçük Emrah, Küçük Ceylan onun en büyük rakipleriydiler kasetlerinin çıktığı yıllarda.

Herbiri ünlü bir yıldız olarak bugün "Büyük Emrah" ve "Büyük Ceylan" olarak ekmek yiyorlar müzik aleminden. Ama onlardan daha çok satış rakamı yakalamasına, daha büyük yankı uyandırmasına rağmen Resul Balay hep çocuk yıldız olarak kaldı.

Böyle bir çocuğun gerçekten yaşayıp yaşamadığı bile tartışıldı bir dönem... Adı efsaneydi ama kendisi ortada yoktu. Sonra televizyonlar Resul Balay'ı buldu.

Dilovasında yaşıyordu ve minibüs muavinliği yapıyordu. Muavin olarak hayatını sürdürürken hastalanan Resul Balay bir süredir tedavi gördüğü Kocaeli Umuttepe Tıp Fakültesi'nde hayata gözlerini yumdu.

MERDİVEN ALTLARINDA YATMIŞTI

80'li yılların ortalarında kaset çıkarmak hayali ile İstanbul'a koşan ve bu uğurda merdiven altlarında yatarak şans arayan Resul Balay 11 yaşında Güneş Müzik firmasında aradığı şansı buldu.

Firma sahibi Mustafa Güneş çocuk sanatçıların revaçta olduğu dönemde ona bir kaset yaptı ve efsane böylece doğmuş oldu.

11 yaşında çıkardığı ''Nazlı Yarim'' türküsüyle meşhur olan, ardından çıkardığı ikinci albümündeki "sahipsizim" türküsü ile Türkiye'nin en çok dinlediği sesler arasına katılan Resul Balay çocukken yakaladığı şöhreti bir daha da yakalayamadı.

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle