Efsane geri mi dönüyor?

10 yıl önceki facianın ardından yasaklanan Concorde'lar için yeni proje...

Efsane geri mi dönüyor?

POSTA İNTERNET

2010 yılında Fransa'nın başkenti Paris'ten havalanırken alev alıp yere çakılan ve 113 kişiye mezar olduktan sonra göklerdeki krallığı sona eren Concorde uçaklarının yeniden semalarda süzülmesi için hummalı bir çalışma yürütülüyor.

Sesten hızlı uçabildiği için adeta kıtaları bile birleştiren Concorde yolcu uçakları, kazanın ardından uçuş yasağıyla karşılaşmış ve havacılık efsanesi olarak tarihe gömülmüştü.

Fransız-İngiliz ortak yapımı olan Concorde'lar ilk kez 1969'da uçmuş ve 1976'da yolcuların hizmetine sunulmuştu. Bu uçaklardan sadece 20 adet üretilmişti.

22 MİLYON DOLARLIK PROJE

Ancak şimdi ingiltere'de faaliyet gösteren Save Concorde Group (Concorde'u Kurtarma Grubu) ve Fransız Olympus 593, 22 milyon dolarlık bir işbirliği kapsamında Concorde'u yeniden mavi gökyüzüne kavuşturmayı amaçlıyor.

Bu süpersonik efsanenin yeniden uçuş izni alabilmesini sağlamayı hedefleyen iki grubun mühendisleri, uçakta kullanılması muhtemel Rolls-Royce motorlarının ilk denemelerini yapmaya hazırlanıyor.

2012 OLİMPİYATLARI'NA YETİŞECEK Mİ?

Asıl hedefleri ise, 2012 yılında Londra'da düzenlenecek Olimpiyat Oyunları'nın açılışında bu uçağı tören yapılacak alanın üzerinden uçurmak...

Ve önemli bir not: Uçak tekrar göklere çıksa bile bunun sadece gösteri amaçlı olacağı ve ticari havacılıkta, yani yolcu taşımada kullanılma ihtimalinin sıfıra yakın olduğu belirtiliyor.

POSTA İNTERNET