Ekmeğini taştan çıkarıyor

Tekirdağ'ın Şarköy ilçesinde eşi kanser tedavisi gören bir kadın, 2 kızına bakabilmek için günde 8 saat taş taşıyıp caddelere döşüyor

Salı, 20 Nisan 2010 - 11:55

Ekmeğini taştan çıkarıyor

Deren İçka (35), Türkiye İş Kurumu Tekirdağ İl Müdürlüğünün Toplum Yararına Çalışma Programları (TYÇP) kapsamında Şarköy Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğünde çalıştırılmak üzere geçici işçi alımına başvuran tek kadın olduğunu söyledi.

"BU İŞTEN VAZGEÇMEMİ İSTEYENLER OLDU"

10 kişi alınacak işe 60 kişinin başvurduğunu, bu nedenle noter huzurunda yapılan çekilişte ilk kendi isminin çıktığını anlatan İçka, "60 erkeğin arasında tek kadın olduğumu görünce utandım. Sonra 13 yaşındaki kızımı yanıma aldım ve kura çekimine öyle geldim. Bu işi yapamayacağımı, vazgeçmemi isteyenler oldu ama benim bu işe ihtiyacım vardı ve ben kazandım" dedi.

Eşinin birbuçuk yıldır Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde kan kanseri tedavisi gördüğünü belirten İçka, eşinin emekli maaşıyla geçinmeye çalıştıklarını, bir yıl önce tedavi için bankadan kredi çekmeleri nedeniyle zor durumda kaldıklarından iş aramaya başladığını kaydetti.

Uzun süre iş aradığını belirten İçka, şöyle konuştu: "Belediye hoparlöründen belediyenin parke taşı döşeme işi için 6 ay süreli geçici işçi alacağını duydum. Aynı gün belediyeye gidip iş için başvurdum. 1 Nisanda yapılan kura çekiminde ilk benim ismimin çıktığını duyduğumda dünyalar benim oldu.

Şarköy Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü bünyesinde 5 ay 29 gün çalışacağım. Sabah 7 buçukta mesaimiz başlıyor. Her gün kilolarca taş taşıyor, caddelere döşüyorum, ellerim nasır tutuyor ama hiç yorulmuyorum, çünkü bu işe ihtiyacım vardı. Çocuklarımın okul masrafını, evimin ihtiyaçlarını karşılayabilmek benim en büyük mutluluğum. Eşimin sigortası olduğundan bize kredi borcu dışında çok büyük yükü olmadı."

GÖRENLER ŞAŞIRIYOR

Caddelerde parke taş döşediğini görenlerin kendisini şaşkınlıkla izlediğini ifade eden İçka, "Halk bu tür şeylere alışkın değil. Şaşırmalarına rağmen beni yadırgamadılar. İş arkadaşlarım da ellerinden geldiğince bana yardımcı oluyor" dedi.

Günde 8 saat çalıştığını, işten eve gittikten sonra yemek yapıp çocuklarıyla ilgilendiğini belirten İçka, "Ben 3 yaşındayken babam ölmüş, annem de bizi dedem ve babaanneme bırakmış. Bu nedenle daha küçük yaşımda çalışmak zorunda kaldım.

Şimdi kendi çocuklarım için her türlü işi yapabilirim. Şu anda çalıştığım iş geçici olduğundan kalıcı bir iş istiyorum. Ancak ilkokul mezunu olduğum için kimse bana iş vermiyor" diye konuştu.

İŞİNİ HİÇ AKSATMADI

Ustabaşı Ahmet Kuran (50), 10 yıldan bu yana belediyenin bu tür işlerinde ustabaşı olarak çalıştığını, bugüne kadar hiçbir kadının bu işi yaptığını görmediğini söyledi.

İşin çok ağır olduğundan ilk gün dayanamayacağını düşündüğünü anlatan Kuran, ancak 17 gün olmasına rağmen İçka’nın hiç işini aksatmadan çalışmaya devam ettiğini belirtti.

Kadının elinin değdiği işin daha bir güzel ve düzenli olduğunu bildiren Kuran, İçka’dan çok memnun kaydıklarını kaydetti.

1 PARKE TAŞI 4 KİLO


Şarköy Belediye Başkanı Süleyman Altınok, işçi Deren İçka’nın isminin kendisinin çektiği ilk kurada çıktığını belirtti. 1 parke taşın ortalama 4 kilo ağırlığında olduğunu, bu nedenle İçka’ya bu işi yapıp yapamayacağını sorduğunu ifade eden Altınok, İçka’nın bu işe ihtiyacı olduğunu söylemesi nedeniyle kendisine başarılar dilediğini kaydetti.

60 kişi arasından seçilen İçka’nın şanslı biri olduğunu belirten Altınok, "Caddelere parke taşı döşenmesi işi için 10 kişi alındı. Bunlardan biri de Deren İçka. Çalışanlarımız İçka’dan memnun" dedi.

Turistik bir ilçe olan Şarköy’ün daha da güzelleşmesi için cadde ve sokakların yenilendiğini bildiren Altınok, buna bir kadının elinin değmesinin kendilerini de sevindirdiğini söyledi.

AA